NHL:n heittopussiseura Arizoa Coyotesin muutto Arizona State -yliopiston omistamalle monitoimiareenalle on varmistunut.

Coyotes on solminut kolmen vuoden sopimuksen pelaamisesta NHL-mittapuulla vaatimattomalla, vain 5000-paikkaisella areenalla. Kevääseen 2026 ulottuvan sopimuksen mukaan Coyotes maksaa 20 miljoonaa dollaria areenan kehittämisestä.

Kunnostusten on määrä valmistua tulevana syksyllä ja niiden tarkoituksena on tuoda areenaan NHL-tason mukavuuksia kehittämällä muun muassa pukukoppi- ja harjoitustiloja, varustehuoneita sekä mediatiloja.

Coyotesin tavoitteena on siirtyä syksyllä 2026 Tempen kaupunkiin, johon suunnitellaan tällä hetkellä NHL-mittapuun areenaa.

– Se tulee olemaan uskomaton, intiimi ja jännittävä fanikokemus fantastisella sijainnilla Tempen kaupungin sydämessä, Coyotesin toimitusjohtaja Xavier A. Gutierrez kommentoi seuran suunnitelmia syksylle 2026.

NHL-seura pelaa vielä tämän kauden vanhalla Gila River Arenalla. Seuran ja areenan omistajien sukset menivät jo aiemmin ristiin Coyotesin jätettyä areenavuokrat maksamatta.