No nyt puheet – itsensä luotsiksi nimennyt Roman Rotenberg vertasi itseään jalkapallon luotsisuuruuteen: “Mihin tarvitsen päävalmentajaa?”
Kuva: SKA Pietari
Jääkiekkomaailma kuohui alkuviikosta, kun Venäjän KHL:stä kantautui käsittämättömiä uutisia. Sarjan kärkiporukoihin kuulunut pumppu SKA Pietari kertoi, että sen uudeksi päävalmentajaksi nousee liikemies ja miljardööri Roman Rotenberg.
SKA:n johtoportaaseen kuuluva Valeri Bragin jatkaa venäläissuomalaisen taustoilla muissa valmennustehtävissä. Hän oli saanut joukkonsa mainioon liitoon alkukaudesta.
Monen oli vaikea ymmärtää syitä ihmeelliselle siirrolle, eikä sille kyllä urheilullisia perusteluita ollut – ainakaan KHL:n kärkijoukkueen perustilastoja katsomalla.
Itse itsensä luotsiksi nimennyt Rotenberg kertoi kohutapauksen taustoista Championatille.
– Mihin tarvitsen päävalmentajaa? Jose Marino aloitti aikoinaan jalkapallon puolella Alex Fergusonin tulkkina. Hän ammensi sitten oppeja ja tuli menestyksekkääksi luotsiksi. Vastaavanlaisia tarinoita on nähty.
Rotenberg tarkoitti Jose Marinolla oletettavasti Jose Mourinhoa. Tällä ja Fergusonilla on yhteistä taustaa Portugalista ja Espanjasta, jalkapallon suurmaista.
Rotenberg painotti, että nyt hänellä on sauma kehittyä. Tämän unelma on kuulemma olla mukana jääkiekon parissa ja tehdä töitä pelaajien kanssa. Hän haluaa auttaa pelaajia voittamaan.
Tarina ainakin alkoi hyvin tiistaina. SKA voitti kiinalaisen Kunlunin 5-1 itse itsensä luotsiksi nimenneen alaisuudessa.
LUE MYÖS:
- Floridalta yllätysuutinen: nappasi suomalaishyökkääjän!
- Sami Kapaselta kova näkemys Liigan valmentajamarkkinoista
- Liiga-viikon topit ja flopit: Jonkin täytyy muuttua Helsingin Jokereissa
- Joona Koppanen räjäytti pankin SHL-debyytissään – suomalaiset hurjassa iskussa
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”
- Nikita Kutsherov vaatii hurjaa palkkaa NHL:ssä – ”Rahamäärät karanneet käsistä”
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Jokerien tuska jatkuu – Tapparalta täystyrmäys
- Jori Lehterän lopettamisuutinen yllätti HIFK:n – nyt puhuu Olli Jokinen
- Urheilucast: Jori Lehterästä shokkipaljastus – lopettaa uransa välittömästi
- Näkökulma: Jori Lehterä sai tarpeekseen HIFK:sta
- Aitio: Jokereiden ympärillä muhii nyt valtava siirto
- Uusi mies sisään, floppi sai lähteä – Jokerit teki rajun ratkaisun
- Urheilucast: Patrik Laine löytämässä uuden seuran NHL:stä – ”Kiinnostus molemminpuolista”
- Jori Lehterä jäi pois – HIFK nosti uuden nimen parrasvaloihin
- Urheilucast: Antti Pennasesta tulossa palkkakuningas – NHL-tarjous voi sotkea kaiken
- Konsta Helenius saapui NHL-leirille – valmentajalta huomio MM-sankarin kunnosta: ”Selvästi”
- Urheilucast: Jori Lehterästä shokkipaljastus – lopettaa uransa välittömästi
- Jokerit: uusi maalivahti selvisi!
- Tappara teki maalivahtihankinnan – tuttu kultaleijona haaviin!