Leon Draisaitl innostui kehumaan – pisteettömässä putkessa tarpova Jesse Puljujärvi ja kohupelaaja Evander Kane miellyttävät

Edmonton Oilers on saanut alkuvuoden tukalalle kursilleen viime aikoina käännettä, kun joukkue viilettää jo neljän pelin voittoputkessa. Viime yönä kaatui heikko Montreal Canadiens murskaavasti 7-2.
Tuossa matsissa joukkueen yksi tehokkaimmista hyökkäystrioista oli kakkoskolmikko Jesse Puljujärvi – Leon Draisaitl – Warren Foegele. Saksalaissentteri iski kaksi maalia, viimeisenä mainittu syötteli kaksi.
NHL:n pistepörssin kakkonen, saksalaistähti Draisaitl (31+30=61) kehui koostumusta – vaikka Puljujärvi tehoitta jäikin.
– Siinä on kaksi todella hyvää pelaajaa. He tekevät paljon töitä ja pitävät kiekon liikkeessä. He tekevät minun elämisestäni helpompaa. Nautin heidän kanssaan pelaamisesta, saksalainen hymähti NHL:n nettisivuilla.
Suomalainen vetää viiden ottelun pisteettömässä putkessa.
– Olemme pelanneet ihan hyvin, mutta voisimme tehdä enemmän tehoja. Olemme kyllä luoneet paikkoja, joten viimeistelyn on vain oltava parempaa, saksalainen mietti.
Kohti pudotuspelipaikkoja takaisin hamuavassa Oilersissa ei ole Draisaitlin aikana ollut syvyyttä kuin nyt. Ketjukavereiden lisäksi uusi kasvo, kohupelaaja Evander Kane sai kehut.
– Hän on ainutlaatuinen pelaaja. Todella hyvä hyökkäyssuuntaan, ja hän pelaa vahvasti kiekon kanssa. Hän auttaa joukkuettamme, pelasi hän missä kentässä tahansa.
– Olemme todella iloisia, että hän pelaa riveissämme, pistetykki ylisti.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Liiga-seuralta yllätysveto: ulkomaalaisvahvistuksen sopimus revitty!
- Leijonien MM-lohkoviholliselle hirmuvahvistuksia NHL:stä!
- SaiPassa ovi käy – hurjia menetyksiä!
- NHL-seura sopimukseen Leijonien MM-hyökkääjän kanssa!
- Seuraa heitä! Tässä ovat MM-kisojen parhaat puolustajat
- Seuraa heitä! Tässä ovat MM-kisojen parhaat hyökkääjät
- Leijonat veti NHL-kortin hihasta – nämä MM-kisapassit jäivät leimaamatta
- Kiekko-Espoo julkisti kaksi pelaajahankintaa – haaviin nuorten MM-kultakapteeni
- Tehomies jättää Liigan – lataa suorat sanat: ”Suomi on nähty”
- Eeli Tolvanen omasta roolistaan Leijonissa: ”Tulosta pitää tulla”
- Urheilucast: Leo Komarov kahden Liiga-seuran kiikarissa!
- Tässä Leijonien MM-joukkue – kaksi uutta NHL-vahvistusta mukaan!
- Olli Jokisen HIFK:lta yllätysveto: NHL-konkari mukaan!
- Kärppien hyökkääjä loikkaa toiseen Liiga-seuraan
- Jukurit hankki kolme uutta pelaajaa – Sportin työmyyrä saapuu koeajalle
- IL: Jokerit tekemässä huiman hankinnan mestari-KalPasta
- Mikko Rantanen upotti Coloradon käsittämättömällä tempulla: ”Legendaarinen esitys!”
- SHL:n mestariseura hyvästeli kaksi suomalaista – toinen matkalla Liigaan
- MTV: Suomen NHL-tähti sanoi ”kiitos ei” MM-kisoille
- IL: Veli-Matti Savinainen loikkaa yllättävään Liiga-seuraan!