NHL:n suomalaismolari nollasi venäläistähden – luotsilta kova arvio: ”Maksimaalinen taso on erittäin korkea, eikä hän ole siihen vielä päässyt”
Buffalo Sabresin maalilla on riittänyt alkukaudesta ruuhkaa kuin helsinkiläisessä iltapäiväliikenteessä konsanaan. Tolppien välissä on käynyt peräti viisi eri molaria, ja yksi heistä on Ukko-Pekka Luukkonen.
Luukkonen on torjunut kolmessa pelissä mainioin ottein, kun pikkumustat ovat pysähdelleet peräti 93,8 pinnan tarkkuudella. Päästettyjen maalien keskiarvo on sekin hulppea 1,98. Viime yönä hän näytti parastaan Washington Capitalsia vastaan ottamalla peräti 40 koppia.
Buffalo hävisi voittolaukauskisassa, mutta Luukkosesta tappio ei jäänyt kiinni. Sabres-luotsi Don Granato ei säästellyt sanoissaan sunnuntaina NHL:n nettisivujen jutussa.
– Hänen maksimaalinen taso on erittäin korkea, eikä hän ole siihen vielä päässyt. Luukkosen esitykset kahdessa edellisessä kamppailussa ovat olleet hyviä. Itseluottamus ja hallinta maalinsuulla ovat olleet esillä. Hän on tällä hetkellä hyvässä nosteessa ja pystyy erinomaisesti lukemaan vastustajien laukauksia.
Yöllä Luukkonen nousi tapetille tietysti 40 torjunnan myötä, mutta eräs torjunta keräsi kehuja. Alle 20- ja alle 18-vuotiaiden maailmanmestari nollasi tähtihyökkääjä Jevgeni Kuznetsovin kädellään.
– Se oli yksi niistä liikkeistä, joita täytyi vain yrittää siinä hetkessä. Siinä oli paljon onnea mukana. Kiekko voi pahimmillaan mennä vaikka mistä sisään, joten sitä yrittää aina kaikin tavoin tehdä voitavansa, suomalainen ynnäsi vaatimattomaan sävyyn.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- TPS julkaisi tiedotteen – faneille lupaus ensi kaudesta
- IS:ltä yllättävä paljastus: Montreal ja Patrik Laine tekivät radikaalin diilin
- Lähde: Tshekkiläinen maalipyssy vaihtaa maisemaa – onko suuntana Liiga?
- Liigan pudotuspelit: JYPille heti karmea takaisku!
- Liigan pudotuspeliennakko – Ässät & Kiekko-Espoo: Voiko rumaa syöksykierrettä enää pysäyttää?
- Topi Niemelä: iso siirtohuhu!
- Juuse Saroksesta karmea uutinen!
- Liigan pudotuspeliennakko – Lukko & HPK: Ylivoimainen suosikki tarjoilee rajun kyykytyksen
- Ura ohi – yli 900 NHL-ottelun konkari iski luistimet naulaan!
- Nyt tuli paljastus – Patrik Laine meinattiin kaupata verivihollisen riveihin NHL:ssä!
- Entinen HIFK-tähti valitsi Venäjän – haluaa Suomen ulos World Cupista
- Urheilucast: Risto Dufva sai uuden työpestin – muhkea palkka kouraan!
- SK: Sport kaappasi kaksi vahvistusta muista Liiga-seuroista!
- Petmanin veljesten ensi kauden seura selvisi
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- Ässät-ikoni puolustajaa Oliver Lauridsenia Ylellä: ”Nuorten pelaajien pitää ymmärtää…”
- Teemu Selänne podcastissa: Harkitsi jymysiirtoa NHL:ssä – ”Keskustelimme siitä”
- Urheilucast: Aleksi Saarela loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan!
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia
- Leijonat-legendan pojan ura jatkuu Sveitsissä