Mikael Granlund NHL:n syöttöpörssissä jo kakkoseksi – neljän maalin mies täysin hämillään: “Osa syötöistä oli epätodellisia – tekin olisitte tehneet niistä maalit”
Nashville Predatorsin ykkösketju Matt Duchene (0+2) – Mikael Granlund (0+4) – Filip Forsberg (4+0) äityi keskiviikkoyönä Columbus Blue Jacketsissa irronneessa 6-0-voitossa oikein hirvittävään liekkiin.
Vaikka ruotsalaislaituri oli pelin ykkösnimi ja ykköstykki, ei Granlundkaan jäänyt ottelun jälkeisissä haastatteluissa taka-alalle. Neljän maalin tähti ylisti suomalaista maailmanmestaria joukkueensa kotisivujen haastattelussa huolella.
– Meidän ketju aloitti jo ensimmäisessä erässä hyvin. Loimme paljon paikkoja ja iskimme siihen yhden heti alkuun. Sekä Granny että Dutchy pelasivat uskomattomasti ja tekivät elämästäni erittäin helppoa. Pystyin saattamaan heidän teot maaliin, ruotsalainen maalaili ensiksi.
Ei kenties ole täysin väärin sanottu, että vuoden 2011 MM-kisojen ilmaveivistään tutuksi tullut Granlund pelaa mahdollisesti uransa parasta NHL-kautta. Pistepörssissä hän on kahdeksantena saldolla 5+20=25, syöttöpörsisssä irtoaa peräti kakkossija.
– Luulenpa vaan, että osa Grannyn syötöistä oli epätodellisia. En tiedä, kuinka hän ne oikein sai perille. Tarkoitan siis sitä, että kahdessa jälkimmäisessä maalissa minun ei tarvinnut tehdä mitään. Luultavasti tekin olisitte tehneet niistä maalit, ruotsalainen veisteli toimittajille.
Myös Preds-luotsi John Hynes piti näkemästään. Heistä huokui päävalmentajan mukaan energiaa ja sitkeyttä maalipaikoille menemisessä.
– On mukava nähdä heidän pelaavan siten, kuten tänä iltana. Kiva, kun saivat palkinnon.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Carolinan suomalaishyökkääjä ollut sivussa koko alkukauden – nyt kuului hyviä uutisia
- TPS teki kaksi pelaajakiinnitystä – huippuvahti jatkaa!
- Lähde: NHL-ympyrät jäämässä taakse – suomalaisvahti virittelee siirtoa Eurooppaan
- Urheilucast: Tappara virittelee hurjaa kaappausta – Leijonat-hyökkääjä kiikarissa!
- Lehti: Useat SHL-seurat suomalaismaalipyssyn perässä
- Liiga-seura palkkasi Nuorten Leijonien päävalmentajan!
- Ei ole totta! Leijonille lunta tupaan jälleen
- Niklas Rubin saanut jättimäisen tarjouksen – Oulussa etsitään jo korvaajaa
- HS: Jokerit vahvistuu Liigan mestaripuolustajalla!
- Kohta jytisee – NHL-supertähden suhteen tehtiin radikaali päätös!
- Urheilucast: Jokerit SHL:n pistelingon perässä – ”Tarjonnut jättimäistä sopimusta”
- NHL-toimittaja: Patrik Laineen tilanteesta jysähti iso paljastus
- Liiga-provot: Jokerit on astumassa tuttuun ansaan
- SM-liigan tilastokärjelle uusi sopimus
- IS: Kristian Tanuksesta kajahti iso siirtohuhu!
- Lähde: Patrik Puistola teki valintansa – siirto huippuseuraan!
- IIHF teki myönnytyksen Venäjälle
- Arttu Ruotsalainen: yllätyssiirto huippuseuraan!
- Jarmo Kekäläinen painoi vaihtokaupan NHL:ssä – Columbus-vuosilta tuttu mies haaviin!
- Liiga-seuralle raju takaisku – tähtipelaajan kausi paketissa!