Antti Tyrväinen ja Ismo Lehkonen kommentoivat Jere Innalan kohukakkua painavasti – ”Surullisinta tässä on se, että pelaajilla ei ole minkäänlaista hajua linjasta”

Leijonien maajoukkuepelaaja Jere Innalan äskettäin saama peräti viiden ottelun pelikielto on puhuttanut liigaympyröissä paljon. HIFK-hyökkääjä taklasi taannoin Sport-pelissä Teemu Väyrystä saaden peräti viiden ottelun kakun.
Sanktio on sosiaalista mediaa ja muita lähteitä selaten monen mielestä täysin linjan ulkopuolella. Urallaan itsekin pelikieltoja kärsinyt, mutta esimerkiksi tällä kaudella muissa puuhissa loistavasti esiintynyt Pelicansin Antti Tyrväinen otti asiaan kantaa Twitter-tilillään.
– Surullisinta tässä on se, että pelaajilla ei ole minkäänlaista hajua linjasta. Ja joka kerta, kun lottopallot pyörähtää, niin pelaajilta viedään ruokaa pöydästä pois. En yhtään ihmettele, miksi peleistä alkaa tunne häviämään pois, sarjakakkoselle tällä kaudella tehot 3+7=10 viimeistellyt hyökkääjä kirjoitti.
Hän jatkoi viestiketjua, jonka aloitti kiekkovaikuttaja Ismo Lehkonen. Tämän mukaan pelaajien on uskottava se, ettei Liigassa kannata taklata sen käydessä kalliiksi.
– Liigapäättäjien ei tarvitse ihmetellä, miksi kärkipelurit haluavat siirtyä ulkomaille harjoittamaan ammattiaan, Lehkonen oli twiitannut aiemmin.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Tapparasta lähtenyt NHL:n ykköskierroksen varaus löysi uuden seuran
- Kolmen Stanley Cupin veteraani päätti uransa – nyt häntä houkutellaan takaisin NHL:ään!
- Suomalaishyökkääjän sopimus purettiin armeijan takia – sveitsiläisseura löysi paikkaajan
- NHL-hyökkääjä lopettaa pelaajauransa 28 vuoden iässä: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -mestari iskettiin siirtolistalle – uusi joukkue selvisi
- Mikko Kousa vaihtaa seuraa Liigassa: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Leijonien MM-hyökkääjä palaa Liigaan!
- Nikolaj Ehlersin uusi NHL-seura selvisi!
- St. Louis Blues värväsi uuden vahvistuksen – 25 maalin mies haaviin
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!