NHL:n koronahuolet kasvavat – joukkueet ovat saaneet uudet ohjeistukset rajoituksista

Maailman suosituin jääkiekkosarja NHL on jälleen yhden korona-aallon kourissa. Tartuntoja ilmenee jatkuvasti, eikä ottelusiirroiltakaan ole säästytty. Kaiken lisäksi sarjan pitäisi mahuttaa olympiatauko helmikuulle siinä toivossa, että pelaajat eivät altistu virukselle matkan aikana.
Sarja on päättänyt ryhtyä toimenpiteisii. Tiistaina jokainen NHL-joukkue sai tiedotteen, jossa kerrottiin sarjan sisäisistä uusista rajoitteista. Joukkueiden pelaajat sekä työntekijät eivät saa osallistua julkisiin tapahtumiin. Myös joukkueiden itse järjestämät julkiset tapahtumat, kuten nimikirjoitustilaisuudet ovat kiellettyjä.
Kasvavat koronaluvut luovat uhkakuvia myös sarjan päästämistä tähtipelaajiaan osallistumaan helmikuun talviolympialaisiin. NHL:llä on oikeus perua olympiasopimuksensa, jos koronavirustilanne näyttää sarjan mielestä liian huonolta.
Luetuimmat
- Jaakko Parkkali julkaisi paidattoman kuvan Jesse Puljujärven kanssa – kaksikolle sataa ylistystä: ”Kammotikkarissa”
- Yle: Leo Komarov harkitsee uransa lopettamista – pöydällä myös todellinen yllätyskortti!
- Ilves-hyökkääjä löi jenkeille luun kurkkuun! Pikkuleijonat saalisti avausvoiton
- Jättipaljastus: NHL:n kuumin vapaa agentti solminut pöytälaatikkosopimuksen!
- Täällä kelpaa nauttia kesäpäivistä! Seiska: NHL-tähti Patrik Laine teki miljoonakaupat ökyhuvilasta
- HIFK:n superlupaukselta kohulausunto: saattaa vaihtaa seuraa, jos peliaika jää liian pieneksi
- Lähde: HIFK:n maajoukkuepuolustaja lähtee Suomesta – uusi seura löytyi KHL:stä
- Jesse Puljujärven tilanteesta tipahti raju väite: yksi NHL-seura valmistelee jo treiditarjousta?
- 6-0 – Pikkuleijonille karmea teurastus! ”Rehellisesti sanoen, ottelun edetessä aloimme lipsumaan yhteisistä tavoista pelata”
- Nuorten MM-kisoihin valmistuvalle joukkueelle surkeita uutisia – NHL-huippulupaus jää sivuun