NHL:n ensi kesän UFA-markkinoille on vapautumassa muutamia kovan luokan tähtinimiä.

Näistä kaikkein kirkkaimpien, kuten Aleksandr Ovetshkinin ja Patrice Bergeronin päätyminen testauttamaan arvonsa vapailla markkinoilla on kuitenkin hyvin epätodennäköistä.

Keräsimme alle listan niistä pelaajista, jotka päätyvät todennäköisimmin testauttamaan markkina-arvonsa vapaille markkinoille.

Todennäköisesti UFA-markkinoille:

Phil Kessel, Arizona Coyotes: 34-vuotias maalitykki vaihtaa lähes takuuvarmasti seuraa vielä kesken kuluvan kauden. Kessel olisi oivallinen täsmävahvistus käytännössä minkä tahansa Stanley Cupista haaveilevan joukkueen hyökkäykseen. Ensi kesänä edessä saattavat olla uran viimeisen sopimuksen neuvottelut.

John Klingberg, Dallas Stars: 29-vuotias ruotsalaistähti on tiettävästi kaukana yhteisymmärryksestä jatkosopimuksen ehdoista seuransa Starsin kanssa. Tähtipaitojen puolustus vilisee jo valmiiksi kalliita pelimiehiä, joten palkankorotuksen antaminen Klingbergille olisi pelkästään palkkakattosyistä vaikeaa.

Tomas Hertl, San Jose Sharks: Sharks haluaisi varmasti pitää 5,6 miljoonaa dollaria tästä kaudesta tienaavan 28-vuotiaan tshekkihyökkääjän riveissään. Seuran tulevaisuuden menestysodotukset ovat kuitenkin niin alhaiset, että Hertl hakenee paikkaa contender-tason joukkueesta.

Johnny Gaudreau, Calgary Flames: Jo pitkään siirtohuhuissa pyörineen vikkeläjalkaisen laiturin perässä lienee ottajia. Avioliitto Flamesin kanssa on rakoillut, joten pelaaja saattaa hyvinkin hakea seuraavaksi uusia haasteita toisaalta.

Filip Forsberg, Nashville Predators: Countrykaupungin seuran ykköshyökkääjä haluaa rauhassa katsoa, mihin suuntaan Predators on matkalla ennen jatkopäätöksen tekemistä. Olisi halutessaan UFA-markkinoiden halutuin laitahyökkääjä.

Mark Giordano, Seattle Kraken: Hankittiin uuden seuran isähahmoksi laajennusdraftissa. 38-vuotias kapteeni saatetaan hyvinkin treidata jo siirtotakarajalla eteenpäin. Bensaa pariin hyvään NHL-sesonkiin vielä jäljellä.

Marc-Andre Fleury, Chicago Blackhawks: 36-vuotias Vezina-voittaja jättänee Blackhawksin uppoavan laivan jo tällä kaudella. Ura jatkunee vielä muutaman kauden muualla. Paluu Pittsburgh Penguinsiin yhä mahdollinen?

Mahdollisia UFA-pelaajia:

Nazem Kadri, Colorado Avalanche: Täyttänyt kelvollisesti kakkossentterin saappaat, joskin maine räjähdysherkkänä ja kovissa paikoissa ylilyöntejä tekevänä pelurina ei ole karissut 31 ikävuodesta huolimatta. Toissa kauden pudotuspeliesitykset (15 peliä ja 18 pistettä) todistivat kuitenkin, että kyseessä on myös isojen pelien mies silloin, kun kasetti kestää.

Ryan Strome, New York Rangers: Viime kaudella 56 pelissä 49 tehopinnaa nakutellut sentteri on nostanut osakkeitaan tasaisen varmasti läpi Rangers-uransa. 28-vuotiaan sentterin palveluksista kiinnostuneita seuroja löytyisi NHL:stä roppakaupalla, eikä palkkakattonsa kanssa tuskaileva Rangers välttämättä pysty vastaamaan UFA-markkinoiden kutsuun.

Vincent Trocheck, Carolina Hurricanes: Vahvan alkukauden pelannut 28-vuotias sentteri on yksi todennäköisistä kesän UFA-pelaajista. Viime kaudella 47 peliä ja 43 tehopinnaa. Tämä kausi on alkanut lähes piste per peli -tahdissa, joten luvassa on korotus nykyiseen 4,75 miljoonan dollarin vuosipalkkaan. Jesperi Kotkaniemen kehitys määrittänee pitkälti Hurricanesin maksuhaluja Trocheckin suhteen.

Muita todennäköisesti vapaille markkinoille päätyviä pelaajia ovat ainakin David Perron, Joe Pavelski sekä Hampus Lindholm.

Sen sijaan jatkosopimuksen suurella todennäköisyydellä nykyisten seurojensa kanssa solmivien pelaajien listalle voitaneen Bergeronin, Ovetshkinin ja Malkinin lisäksi lisätä ainakin Kris Letangin ja Claude Giroux’n nimet.