Kohta jysähtää? 21 NHL-seuran scouttia katsomossa – Columbus hieroo Joonas Korpisalon sisältävää treidiä?

© Kuva: Getty Images

Columbus Blue Jacketsin suomalais-GM Jarmo Kekäläinen saattaa olla pian valmis jysäyttämään seuraavan pelaajakaupan NHL:ssä.

Kaikkiaan 21 NHL-seuran kykyjenetsijää bongattiin katsomosta Buffalo Sabresin ja Columbus Blue Jacketsin välisestä ottelusta maanantain ja tiistain välisenä yönä Suomen aikaa.

Blue Jacketsin sisäpiiritoimittaja Aaron Portzlinen mukaan katsomossa nähtiin scoutteja Boston Bruinsista, Chicago Blackhawksista, Ottawa Senatorsista, Colorado Avalanchesta, Winnipeg Jetsistä, Dallas Starsista, Carolina Hurricanesista, Nashville Predatorsista, LA Kingsistä, NY Rangersistä ja Islandersista, Minnesota Wildista, Philadelphia Flyersista, San Jose Sharksista, Tampa Bay Lightningista, Anaheim Ducksista, Pittsburgh Penguinsistä, Vancouver Canucksista, Montreal Canadiensista, New Jersey Devilsistä sekä Detroit Red Wingsistä.

Portzlinen mukaan vahva edustus oli paikalla ennen kaikkea kahden Columbus-pelaajan, Joonas Korpisalon sekä Max Domin tiimoilta. Kaksikosta molempien uskotaan vaihtavan seuraa vielä kuluvan kauden aikana.

Korpisalo pysäytti Blue Jacketsin 4-7-vierasvoittoon päättyneessä ottelussa 29 laukausta. Domi puolestaan nakutteli ottelussa tehot 1+2. Miehen koko kauden pistesaldo näyttää kuuden pelin jälkeen lukemaa 2+5=7.