Mitä ihmettä? KHL:n palkkakuningas yrittää pakottaa siirron toisaalle – joutui rajun syytöksen kohteeksi: ”Pelaako tahallaan huonosti?”

KHL:n tämän kauden palkkakuningas, Barys Nur-Sultania edustava Darren Dietz on vaihtamassa seuraa lähiaikoina, kirjoittaa Sport-Express.
Venäläissivuston mukaan 100 miljoonaa ruplaa (1,21 miljoonaa euroa) kaudessa tienaava puolustaja on ollut viime ottelut terveenä sivussa joukkueensa kokoonpanosta. Vaikka puolustaja on iskenyt tällä kaudella pelaamissaan 29 ottelussa mainiot 20 (9+11) tehopistettä, on 28-vuotiaan pelissä jotain pahasti pielessä. Palkkakeisarin plusmiinus-lukema on nimittäin 19 pykälää pakkasen puolella.
– Dietziä kosiskeltiin aiemmin Ak Bars Kazaniin. Siirtokuvion kariuduttua hän alkoi pelata paljon aiempaa huonommin. Hänen plusmiinus-lukemansa on koko sarjan huonoin. Hänestä on tullut yhtäkkiä hidas ja tuntuu, ettei häntä kiinnosta tehdä jäällä mitään. Jos hän tekee kaiken tarkoituksella saadakseen siirron toisaalle, mitä uuden seuran pitäisi ajatella hänen moraalistaan? Tällä hetkellä hän ei ole selvästikään 100 miljoonan ruplan arvoinen pelaaja. Tilanne on pahasti umpikujassa, Sport-Express kirjoittaa.
Sekä Kanadan että Kazakstanin passit omistava Dietz pelaa Barysissa viidettä kauttaan. Tehopuolustaja toimi kahden edellisen kauden ajan myös joukkueensa kapteenina.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Treidi: Kallispalkkainen maalivahti kaupattiin NHL:ssä
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Suomalaistähdellä kammodebyytti SHL:ssä – sikaili itsensä pelikieltoon
- Olli Jokiselta suoraa tekstiä HIFK:sta: ”Erittäin paljon vaikeuksia”
- NHL-valmentaja auto-onnettomuudessa – ajoi päihtyneenä kolme lasta kyydissään
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta
- MTV: Agentti teki ison paljastuksen Leo Komarovista – tämä on kärkivaihtoehto!
- Tapparan kokoonpanossa jättimäinen poissaolo
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!