Jukka Jalonen ja Jere Lehtinen tekemässä olympiatarkkailuja NHL-pelissä: Suomalaiset innostuivat hirvittävään näytökseen, ottelun tähdistössä vain sinivalkoisia pelaajia!
NHL:ssä nähtiin lauantaiyönä suomalaisten keskinäinen maalintekokilpailu ottelussa, jossa Carolina Hurricanes löi Philadelphia Flyersin 6-3. Peräti neljä eri suomalaispelaajaa nousi tehoille ja kolme peluria maalintekijöiden listaan.
Carolinan kaksi ensimmäistä maalia olivat Sebastian Ahon (2+0) käsialaa, mutta pian suomalaisen jälkimmäisen osuman jälkeen Flyersille maalasi Rasmus Ristolainen (1+0). Muutama minuutti tästä eteenpäin ja Jesperi Kotkaniemi (1+1) vastasi Canesin 4-3-voittomaalista.
Teuvo Teräväinen nousi pisteille hänen alustettua yksi Hurricanes-maali. Sinivalkoisten ilotulitus konkretisoitui ottelun tähdistössä. Aho valittiin pelin parhaaksi, Kotkaniemi kakkostähdeksi ja Canes-maalivahti Antti Raanta (20/23) kolmostähdeksi.
– Minusta tämä oli hyvä peli koko joukkueelta. Mielestäni Raanta oli todella hyvä maalilla ja hän takasi voiton meille, Kotkaniemi kiitteli Hurricanesin nettisivuilla.
Suomalaisten onnistuminen tuli huikeaan saumaan, sillä Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen ja GM Jere Lehtinen seurasivat ottelua paikan päällä. Koitoksessa esiintyi kasa sellaisia pelaajia, jotka ovat tyrkyllä talven olympiakisoihin Pekingiin.
Kamppailu päätti itäisen konferenssin kärkijoukkue Hurricanesin kuuden ottelun vieraskiertueen. Ottelu alkoi Philadelphiassa poikkeuksellisen aikaan, eli perjantaina 15.30 kiitospäivän takia.
– On hyvä päättää vieraskiertue tällä tavalla. Aikataulu ei ehkä ollut ihanteellinen meille, mutta näimme joukkueelta hienoa työtä. Tulimme töihin, otimme kaksi pistettä – ja se on iso juttu, Aho näki.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Edmontonille shokkiuutinen: Leon Draisaitl pitkään sivussa!
- Tappara on terästä! Tässä on Liigan runkosarjan tähdistökenttä
- Liigan pudotuspeliparit selvillä – TPS:lle jättipettymys
- Juhamatti Aaltoselta suora mielipide Lukko-tähdestä MTV:llä: ”Ylivoimaisesti Liigan paras sentteri”
- TPS-päävalmentaja Toni Söderholm tuomitsi Oliver Lauridsenin törkytaklauksen: ”Itsekin sitä mieltä”
- Montreal-tähti telakalle – aukeaako nyt paikka Patrik Laineelle?
- HIFK:lle jäi luu käteen – IS: Ilves nappasi tähtipelaajan nenän edestä!
- Entinen HIFK-tähti valitsi Venäjän – haluaa Suomen ulos World Cupista
- Liiga-faneille herkkua – näin näet päätöskierroksen ilmaiseksi!
- Jukurien kapteeni teki uhkauksen ennen Liigan päätöskierrosta – näin kävi
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- SK: Sport kaappasi kaksi vahvistusta muista Liiga-seuroista!
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- Ässät-ikoni puolustajaa Oliver Lauridsenia Ylellä: ”Nuorten pelaajien pitää ymmärtää…”
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia
- Leijonat-legendan pojan ura jatkuu Sveitsissä