NHL:n joukkueen mukaan nostettu suomalainen ei saanut vielä debyyttiä – luotsilta kovaa puhetta: ”Hänen kehityksensä on ollut rohkaisevaa”
NHL-joukkue Pittsburgh Penguinsin matkaan nostettu nuorten maailmanmestari Kasper Björkqvist ei saanut vielä viime yönä debyyttiä tarunhohtoisessa. Pens kohtasi lähivuosien ykkösjoukkue Tampa Bay Lightningin saaden nokkaan peräti luvuin 1-5.
– Kasper on pelaaja, joka sytyttää muita. Hän on vahva kiekossa, alivoimalla, laitojen lähettyvillä ja kaksinkamppailuissa. Hänen kehityksensä on ollut rohkaisevaa, ja olemme innoissamme, että hän on nyt osa ryhmäämme, Pittsburgh-luotsi Mike Sullivan oli sanonut NHL:n nettisivujen mukaan.
Suomalainen on ollut jo pitkään vahva. Joukkueen oman vuoden 2016 kakkoskierroksen 61. varaus liekehti viime kaudella liigajoukkue KooKoon paidassa 46 ottelussa tehot 11+15=26.
– Mielestäni hän pelasi vahvasti myös harjoituskaudella. Nyt hän on saanut hieman itseluottamusta lisää.
Suomalainen on pelannut rapakon takana AHL:ää Wilkes-Barre/Scranton Penguinsissa ja NCAA:ta Providence Collegessa. Pelejä on kertynyt kaikkiaan 127 kappaletta.
LUE MYÖS:
20 ilmaiskierrosta ilman talletusta ja ilman kierrätysvaatimusta – kaikille asiakkaille!
- Ilmaiskierrosten arvo yhteensä neljä euroa! Peli: Tuohi 1000
- Voimassa 31.7.-2.8.
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suru-uutinen KHL:stä – entinen huippumaalivahti kuoli vain 39-vuotiaana
- Pittsburgh Penguins kiinnitti luottohyökkääjänsä – 14 miljoonan dollarin sopimus
- Ässät vahvistuu kanadalaisella maalitykillä – ”Hyökkäyssuuntaan taitava pelaaja”
- Juha-Pekka Hytönen teki yllätysliikkeen
- Odotus päättyi – tässä on KalPan mestarivahdin uusi seura
- NHL-kohupuolustaja: pikapotkut SHL:ssä
- Venäjä pysyy yhä ulkona MM-kisoista – näin IIHF perusteli
- Tärkeä jatkosopimus – Pelicans kiinnitti luottopuolustajansa
- Pelicans nappasi tehomiehen Ruotsista
- NHL-seura lähetti valmentajansa Venäjälle vahtimaan superlupaustaan – iso muutos
- Nyt tuli tieto – IL: Jesse Puljujärven MM-mitalin kohtalo selvisi
- Florida Panthers: sopimus uuden maalivahdin kanssa
- Expressen: Supervahvistus Liigaan – Teemu Turunen palaamassa Suomeen!
- Urheilucast: HIFK nappasi NHL-vahvistuksen
- Urheilucast: Teemu Turusen eteen lyötiin ”täysin hävytön” tarjous – nämä Liiga-seurat kintereillä!
- Patrik Laine: uskomaton tieto
- Odotus päättyi – tässä on KalPan mestarivahdin uusi seura
- Floridassa tapahtuu: Patrik Laine pelaa!
- Urheilucast: Jokerien Teemu Turusen palkasta paljastui hurja tieto – Kärpät jäi kakkoseksi
- Nuoret Leijonat: huipputulos!