Tässä on ennakkosuosikki NHL:n parhaaksi tulokkaaksi – Teemu Selännekin hehkuttanut superlupausta

Anaheim Ducksilla ei ole juuri ollut aihetta iloon viime vuosina. Ehkä ensi kaudella seurassa nähdään harvinainen valonpilkahdus, kun seuran vuoden 2019 ykköskierroksen varaus Trevor Zegras nousee joukkueen vakiokokoonpanoon.
Zegras aloitti viime kauden AHL:ssä. Hän iski 17 otteluun huimat tehot 10+11=21. Teemu Selännekin ihasteli huippulupauksen rankkariosumaa viime kaudella ja kommentoi, että kaveri pitäisi nostaa NHL:ään.
Loppukaudesta Zegras pääsikin kirkkaiden valojen alle. Hän pelasi 24 NHL-matsia tehoin 3+10=13.
Ensi kaudeksi odotukset 20-vuotiasta sentteriä kohtaan ovat kovat. Pohjois-Amerikassa häntä pidetään ennakkosuosikkina parhaan tulokkaan Calder Trophyn voittoon. Yksikään Anaheimin pelaaja ei ole ennen pystynyt palkintoa voittamaan.
Luetuimmat
- Jaakko Parkkali julkaisi paidattoman kuvan Jesse Puljujärven kanssa – kaksikolle sataa ylistystä: ”Kammotikkarissa”
- Yle: Leo Komarov harkitsee uransa lopettamista – pöydällä myös todellinen yllätyskortti!
- Ilves-hyökkääjä löi jenkeille luun kurkkuun! Pikkuleijonat saalisti avausvoiton
- Jättipaljastus: NHL:n kuumin vapaa agentti solminut pöytälaatikkosopimuksen!
- Täällä kelpaa nauttia kesäpäivistä! Seiska: NHL-tähti Patrik Laine teki miljoonakaupat ökyhuvilasta
- HIFK:n superlupaukselta kohulausunto: saattaa vaihtaa seuraa, jos peliaika jää liian pieneksi
- Lähde: HIFK:n maajoukkuepuolustaja lähtee Suomesta – uusi seura löytyi KHL:stä
- Jesse Puljujärven tilanteesta tipahti raju väite: yksi NHL-seura valmistelee jo treiditarjousta?
- 6-0 – Pikkuleijonille karmea teurastus! ”Rehellisesti sanoen, ottelun edetessä aloimme lipsumaan yhteisistä tavoista pelata”
- Nuorten MM-kisoihin valmistuvalle joukkueelle surkeita uutisia – NHL-huippulupaus jää sivuun