Pitihän se tämäkin nähdä: Jatkoerään venyneessä naisten MM-finaalissa hämmentävä ratkaisu – ”Tiedostin kyllä tavallaan, että se oli maali”

Calgaryssa päättyneissä jääkiekon naisten MM-kisoissa saatiin hämmentävä loppuratkaisu finaalissa, jossa kohtasivat tuttuun tapaan Kanada ja USA. Ensiksi mainittu iski kiekon jatkoerässä naapurinsa verkkoon, mutta peli jatkui tovin.
Maalari Marie-Philip Poulin oli ikään kuin juhlivinaan, mutta suurin osa kaukalossa olleista jatkoi pelaamista. Kiekko kilahti sisään ja ulos niin tulisesti, ettei tuo toki ollut ihme – vaikkakin oheiselta videolta näkee, että laukaus oli päivänselvä maali.
– Tiedostin kyllä tavallaan, että se oli maali. Mutta sitten summerin kuullessamme tunne oli hieno. Voitto-osuman tekeminen kotona Calgaryssä oli kiehtovaa, peräti kolme kultaista maalia urallaan MM- ja olympiakisoissa latonut Poulin sanoi Kansainvälisen Jääkiekkoliitto IIHF:n nettisivuilla.
Hetki vedon jälkeen maalisummeri siis törähti ääneen merkiksi siitä, että kiekko todellakin kävi verkossa. Siitä alkoivat Kanadan ensimmäiset MM-kultajuhlat sitten vuoden 2012 jatkoerän 3-2-voitolla. Yhdysvallat oli vienyt sittemmin mestaruuden peräti viidesti putkeen.
Finaali oli aikamoinen draama, sillä USA johti ensimmäisellä tauolla 2-0.
– Ihan rehellisesti sanottuna olimme tyytyväisiä tullessamme koppiin ensimmäiselle tauolle. Ei siinä tietysti halua tappiolla olla, mutta pelasimme siten, kuten tarkoitus olikin. Olimme rauhallisia ja uskoimme tähän, finaalissa messevät tehot 1+2 latonut Brianne Jenner kertoi.
Naisten seuraava arvokisaturnaus pelataan ensi helmikuussa, kun vuorossa ovat Pekingin olympiakisat.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Toimittaja: Carolina on raiskaussyytteistä vapautetun hyökkääjän kintereillä
- Lukko reagoi Nuutti Viitasalon rahanpesusyytteeseen – näin pelaaja kommentoi
- STT: Liiga-puolustaja sai syytteen rahanpesusta
- Suomalaistähdelle uusi sopimus – jatkaa suurseurassa
- KalPa teki maalivahtihankinnan – saapuu paikkaamaan loukkaantumista
- Liiga-jätti Miks Tumanovs vaihtaa seuraa!
- SK: Antti Raannan tilanteesta päivitys
- Yllätysveto: Liiga-floppi kutsuttiin NHL-leirille!
- Yli 400 NHL-ottelun mailataituri löysi uuden seuran!
- Lukolle synkkiä uutisia: Antti Raanta loukkaantui
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Liigan supertähti loistaa nyt SHL:ssä – täysin posketon pistetahti
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Tapparalle lunta tupaan: tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”