Jarmo Kekäläinen otti riskin ja osui kultasuoneen – ällistyttävä laukaus kylvää tuhoa NHL-leirillä: ”Kuin huijauskoodi”
Columbus Blue Jacketsin GM Jarmo Kekäläinen näyttäisi jälleen osuneen kultasuoneen.
Blue Jackets joutui kesällä 2020 hurjan kritiikin keskelle, kun seura varasi yli-ikäisen ja isolle kansalle täysin tuntemattoman venäläishyökkääjän Jegor Tshinahovin jo ykköskierroksen 21. varauksella.
20-vuotias Tshinahov on kuitenkin nyt näyttänyt epäilijöille pitkää nenää takomalla hurjia maalimääriä NHL-seurojen kiekkolupauksille järjestetyssä Traverse Cityn turnauksessa.
Venäläistaituri on mättänyt turnauksen kolmessa ottelussa jo ennätykselliset kuusi maalia. Tällä lukemalla irtoaa turnauksen maalipörssin kärkipaikka kolmen osuman erolla seuraavaan.
Tshinahov tulitti sunnuntaina Detroit Red Wingsiä vastaan hattutempun. Näet huippulupauksen maalit klikkaamalla tästä.
Viime kaudella KHL:ssä Avangard Omskin riveissä 32 ottelussa 10 maalia tehnyt Tshinahov on luonut itselleen mainetta ällistyttävällä laukauksellaan. Leftin hyökkääjä kykenee ampumaan patriklainemaisia tai aleksandrovetshkinmaisia painavia laukauksia niin suoraan syötöstä, kuin myös ranteella.
– Kuten olen aikaisemminkin sanonut, että Tshinahovin pitäisikin ykköskierroksen varauksena pelata hyvin tässä turnauksessa. Tämä on kuitenkin aivan omaa luokkaansa. Useat ykköskierroksen varaukset tulevat tänne, mutta eivät pysty tekemään maaleja tuohon tahtiin. Se on kuin huijauskoodi, Blue Jacketsin hovitoimittaja Jeff Svoboda raportoi Traverse Citystä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Miljoonatappiot järkyttävät – IL: Liigan jättiseuroja odottaa karu tilinpäätös
- Tätäkö Patrik Laineen arvo nyt on? Karu tieto paljastui
- Tuoko Chicago seuralegendansa takaisin? NHL-seura suunnittelee huimaa kunnianosoitusta
- Urheilucast: Teemu Turusen eteen lyötiin ”täysin hävytön” tarjous – nämä Liiga-seurat kintereillä!
- Lähde: Kohta alkaa tapahtua – NHL-tähtihyökkääjä lähellä siirtoa!
- IS: Jesse Puljujärvi haaveilee paluusta NHL-kaukaloihin – ”Tilanteeni ei ole koskaan ollut näin hyvä”
- Aika Ruotsissa jäi lyhyeksi – nyt puhuu Teemu Turunen: ”Ainut oikea ratkaisu”
- Missä John Tortorella valmentaa ensi kaudella? Pettyi Vegasin ratkaisuun
- Expressen: Supervahvistus Liigaan – Teemu Turunen palaamassa Suomeen!
- NHL-legendan hankkiminen jäi piippuun – onko tässä Jarmo Kekäläisen seuraava kohde?
- Tässä syy Mikko Rantasen kohusiirrolle? Tämä tapaus harjoituksissa oli liikaa Carolinalle
- Se oli siinä – NHL-vahti lopettaa: ”Moni ei nähnyt henkilökohtaista taisteluani”
- Expressen: Supervahvistus Liigaan – Teemu Turunen palaamassa Suomeen!
- Florida Panthers: sopimus uuden maalivahdin kanssa
- Patrik Laineen ympärillä käy jälleen kuhina – uusi NHL-seura nousi esiin
- Chicago Blackhawks NHL-legendan perässä – Connor Bedard ylistää: ”Edelleen mahtava pelaaja”
- TPS:n yllätyshankinnasta tuli menestys – iso uutinen julki
- Se oli siinä – SaiPan NHL-konkari päätti uransa
- Urheilucast: Teemu Turusen eteen lyötiin ”täysin hävytön” tarjous – nämä Liiga-seurat kintereillä!
- Uusi osoite löytyi – Ilveksen puolustajalle iso mahdollisuus