IS: Suomalainen NHL-hyökkääjä muutti mieltään – ottaa sittenkin koronarokotteen: ”Minua ei painostettu”

© Kuva: Getty Images

Suomalaishyökkääjä Jesse Ylönen ottaakin koronarokotteen, uutisoi Ilta-Sanomat.

Nuoren Montréal Canadiens -hyökkääjän nimi oli jo aiemmin tällä viikolla paljon esillä medioissa, kun Ylönen oli päättänyt olla ottamatta koronarokotetta. Nyt hyökkääjä on kuitenkin pyörtänyt aiemman päätöksensä.

– Säännöt muuttuivat siihen suuntaan, että ilman rokotetta kausi olisi mennyt vaikeaksi. Kävimme seuran kanssa keskustelua asiasta. Minua ei painostettu, vaan päätös oli omani, Ylönen sanoi IS:lle.

Suomalaishyökkääjä ei ole suinkaan ainut pelaaja, joka on noussut NHL:ssä esiin rokottomattomana. Aiemmin Columbus Blue Jackets antoi potkut apuvalmentaja Sylvain Lefebvrelle, joka kieltäytyi rokotteesta. Saman seuran hyökkääjä Zac Ronaldo ei sen sijaan pääse joukkueen harjoitusleirille, koska hän ei halua ottaa rokotetta.