Tämä kettuilun määrä on jo taidetta! Carolinan sopimustarjous Jesperi Kotkaniemelle täynnä piilomerkityksiä

Carolina Hurricanes teki täysin puskista sopimustarjouksen Montreal Canadiensin Jesperi Kotkaniemelle. Kotkaniemi luonnollisesti hyväksyi jättimäisen sopimusehdotuksen, ja nyt Montrealilla on viikko aikaa vastata siihen. Voit lukea lisää siirtosopan yksityiskohdista tästä.
Sopimustarjouksessa oli ennen kaikkea kyse kostosta. Montreal teki muutama vuosi sitten samanlaisen tempun Carolinan Sebastian Aholle, ja nyt Carolina päätti maksaa potut pottuina. Hurricanesin tarjous Kotkaniemelle olikin täynnä viittauksia Ahoon ja kettuilua Montrealille.
Kotkaniemen allekirjoituspalkkio oli humoristisen pieni 20 dollaria. Summassa ei muuten ole mitään järkeä, mutta 20 sattuu olemaan Ahon pelinumero.
Carolinan GM Don Waddell kommentoi sopimustarjousuutista tutuin sanankääntein.
– Jesperi Kotkaniemi on hyväksynyt tarjouksemme. Hän haluaa tulla Carolinaan. Hän näkee, millaisen rungon olemme tänne rakentaneet ja hän haluaa olla osa sitä. Olemme ylpeitä, mutta vielä pitää odottaa. Kun teimme tuollaisen tarjouksen, näimme haavoittuvaisen aseman, Waddell kommentoi.
Carolina GM:n kommentti oli sanasta sanaan sama kuin Montrealin GM Marc Bergevinin kommentit Ahon kohdalla. Ainoastaan nimet ja paikkakunnat oli muutettu toisinpäin.
Sopimustarjouksestaan Carolina tiedotti Twitter-tilillään ranskaksi. Carolina ei ole kaksikielinen seura. Montreal puolestaan on.
Jos tweetti ei näy voit katsoa sen täältä
Luetuimmat
- Jaakko Parkkali julkaisi paidattoman kuvan Jesse Puljujärven kanssa – kaksikolle sataa ylistystä: ”Kammotikkarissa”
- Yle: Leo Komarov harkitsee uransa lopettamista – pöydällä myös todellinen yllätyskortti!
- Ilves-hyökkääjä löi jenkeille luun kurkkuun! Pikkuleijonat saalisti avausvoiton
- Jättipaljastus: NHL:n kuumin vapaa agentti solminut pöytälaatikkosopimuksen!
- Täällä kelpaa nauttia kesäpäivistä! Seiska: NHL-tähti Patrik Laine teki miljoonakaupat ökyhuvilasta
- HIFK:n superlupaukselta kohulausunto: saattaa vaihtaa seuraa, jos peliaika jää liian pieneksi
- Lähde: HIFK:n maajoukkuepuolustaja lähtee Suomesta – uusi seura löytyi KHL:stä
- Jesse Puljujärven tilanteesta tipahti raju väite: yksi NHL-seura valmistelee jo treiditarjousta?
- 6-0 – Pikkuleijonille karmea teurastus! ”Rehellisesti sanoen, ottelun edetessä aloimme lipsumaan yhteisistä tavoista pelata”
- Nuorten MM-kisoihin valmistuvalle joukkueelle surkeita uutisia – NHL-huippulupaus jää sivuun