Aikooko Ilja Kovaltshuk lopettaa uransa? Avangard Omskin GM:lle on kantautunut ikäviä huhuja

© Kuva: www.hawk.ru

Ilja Kovaltshuk oli Avangard Omskin avainpelaajia viime kaudella. Tilastoissa playoff-kevään huipputason tekeminen ei näkynyt, mutta seuran sisältä sekä päävalmentaja Bob Hartleyn että toimitusjohtaja Aleksei Volkovin suusta on kuulunut suuria ylisanoja nimenomaan hänen suorituksistaan pudotuspeleissä sekä kentällä että sen ulkopuolella.

Avangard haluaisi ehdottomasti Kovaltshukin takaisin. Volkovin korviin on kuitenkin kantautunut surullisia puheita asiaan liittyen.

— Viime aikoina minut ovat saavuttaneet huhut, joiden mukaan Ilja harkitsee uransa lopettamista, tuoreen KHL-mestarin GM kertoo Sport-Expressille. Hän ei ole tehnyt lopullista päätöstä, toistaiseksi tämä on vain huhu. Toivottavasti tuli palaa edelleen.

Omskissa Kovien ura ei näyttäisi jatkuvan. Volkovin mukaan Kovaltshukin edustaja ei ole ollut missään yhteydessä seuran suuntaan.

Viime kaudella runkosarjassa 16 ottelua toivat tehot 5+12=17, kun taas pudotuspelien 24 ottelussa pisteitä kertyi lukemin 4+5=9.


Kärpät – Ilves | Betsit Kärpille!

Onko Ilves toipunut lauantaisesta rökityksestä vai tuleeko lisää lunta tupaan?