Suomen suurlupaus ei ilmeisesti liikoja stressaa NHL:n varaustilaisuuden alla – palasi veljensä kohtalonpäivään: ”Hyvin veteli hirsiä”
Kuva: Suomen Jääkiekkoliitto
Oulunsalosta lähtöisin oleva Aatu Räty on Suomen ykköstoivo pian järjestettävässä NHL:n varaustilaisuudessa. Lukuisten eri arvioiden mukaan pelaaja varataan taalaliigaan ykköskierroksella, mutta numero voi olla mitä vaan noin kolmen ja 28:n väliltä.
Sentterin vuotta vanhempi veli Aku Räty meni taalaliigaan toissa vuonna viidennellä kierroksella numerolla 151. Jos on yhtään rivien välistä varaa tulkita, niin nyt Aatu Rätyä ei taida liiemmin stressata tai jännittää – niin letkeitä ja humoristia kommentteja suurlupaus antoi NHL:n suomenkielisten nettisivujen jutussa.
– Akulla varaus meni vähän myöhään, ja hän meni nukkumaan. Jännitin tosi paljon ja koko ajan päivittelin sivua, mutta luotin Akuun. Hyvin Aku veteli hirsiä, kun minä yötä myöten päivittelin, nuorempi veli naureskeli.
Ykköskierroksen pelaajat varataan Suomen aikaa varhain lauantaiaamuna, muut kuulevat nimensä myöhemmin lauantaina.
– Soitto kuitenkin tulee sitten, jos joku joukkue on varannut.
Viime kaudella Kärpissä 38 ottelua pelannut ja alle 20-vuotiaiden MM-kisakoneesta yllättäen pudonnut Aatu Räty tiedetään kovana harjoittelijana. Seuraavat kommentit puhukoon puolestaan.
– Turha valvoa (tilaisuuden aikana), sillä seuraavana päivänä on treenipäivä.
– Hienoa, jos kaiken rumban jälkeen saa varauksen ja pääsee sitten rauhoittumaan sekä keskittymään enemmän omaan kehittymiseen ja tulevaan liigakauteen Kärpissä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yli 300 NHL-ottelun puolustaja ollut koko kauden pelaamatta – nyt löytyi uusi seura
- USA:n kapteenilta vuolaat kehut Suomelle – paljasti olevansa huolissaan taudin leviämisestä
- Tero Lehterältä hämmentävä temppu USA-ottelussa: ”Nyt näette kun valmennus teki virheen”
- TPS:llä katastrofaalinen ilta – tappiputki venyy ja paukkuu
- Viime hetken käänne: NHL-tähti ulos olympialaisista – Liigasta tuttu mies mukaan
- KooKoolta järkälemäinen sopimusuutinen: ”Tiedetään hyvänä tuloksentekijänä”
- Jokereiden päävalmentaja Tomek Valtonen pahoittelee asiatonta käytöstään: ”Mitä eilen pelin jälkeen tapahtui…”
- Naisleijonien ketjut Yhdysvaltoja vastaan julki!
- NHL-supertähti lähtee olympialaisiin karmeassa kunnossa – raju kuva julki
- Leviääkö norovirus nyt olympiakylässä? Näin joukkueen ylilääkäri Maarit Valtonen vastasi SuomiKiekolle
- IL: Olli Juolevi jättää Tapparan – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Lähde: Huippuvireinen ruotsalaisvahti suuntaa Liigaan
- Markus Oden palaa Suomeen – uusi seura selvillä
- Nyt puhuu Leevi Teissala – tästä syystä jättää TPS:n
- Lähde: Lars Bryggman palaamassa Liigaan – tässä miehen uusi osoite!
- Toimittaja: Jokerit-tähdeltä yllätyspäätös – jättää seuran!
- NHL-megalupaus Gavin McKenna: 20 vuoden vankeus uhkaa!
- Patrik Laine kaupan – Montreal valmis maksamaan hurjan hinnan!
- Paljastus Artemi Panarinista: Hylkäsi poskettoman tarjouksen toiselta NHL-seuralta
- Tyly päätös: Harri Pesoselle näytettiin ovea – paluu Liigaan?