Helsingin IFK tiedottaa verkkosivuillaan tehneensä jatkosopimuksen työmyyrä Micke-Max Åstenin kanssa. Tuore sopimus on yksivuotinen.

29-vuotias rouhija on pelannut helsinkiläisseurassa jo yhdeksällä eri kaudella eli koko tähänastisen Liigauransa. Liiga-debyytin hän teki kaudella 2011-12. Hän on pelannut Liigassa yli 400 ottelua ja tehnyt niihin 66 pistettä.

Lempinimeä ”Muuli” kantava hyökkääjä tunnetaan paremmin alempien ketjujen rouhijana, vastustajien ärsyttäjänä ja kaikkensa joukkueen eteen antavana soturina. Edellisissä pudotuspeleissä Muuli oli kuitenkin hieman yllättäen joukkueensa toiseksi paras pistemies tehoin 3+5. Esimerkiksi runkosarjassa syntyi vähemmän pisteitä, 2+4.

– ”Muuli” on ikoninen pelaaja HIFK:lle ja hän elää ja työskentelee seuran arvojen mukaisesti joka päivä. Hän uhrautuu joka pelissä joukkueen eteen, antaa ja ottaa mustelmia ja taistelee joka vaihdon alusta loppuun, kommentoi HIFK:n urheilujohtaja Tobias Salmelainen seuran tiedotteessa.

Helsingin IFK

@HIFKHockey
TIEDOTE: HIFK ja #Muuli jatkosopimukseen

Lue: hifk.fi/liiga/2021/tie… #HIFK