Porin Ässissä menneellä kaudella pelannut Ty Rattie jättää seuran ja siirtyy SHL:ään Timrå IK:n riveihin. Sopimus on yksivuotinen.

Rattie liittyi Ässien joukkueeseen tammikuun lopulla ja pelasi yhteensä 28 ottelua, joissa syntyi pisteet 7+9=16. Hän oli ollut alkukauden kokonaan ilman sopimusta.

Edellinen kausi sujui KHL:ssä Lokomotiv Jaroslavlin sekä Torpedo Nizhni Novgorodin joukkueissa. Yhteensä 55 ottelussa hän teki 34 pinnaa.

28-vuotias kanukkihyökkääjä on pelannut urallaan 98 ottelua NHL:ssä St. Louis Bluesin, Carolina Hurricanesin sekä Edmonton Oilersin riveissä. Niissä hän iski 30 pistettä. Rattie on alun perin Bluesin 2. kierroksen varaus kesältä 2011.

– Ty on pelaaja, jolla on paljon kokemusta, etenkin NHL:stä, AHL:stä ja KHL:stä. Hän on tehnyt paljon maaleja ja olen vakuuttunut siitä, että hän tuo joukkueeseen paljon lisää, GM Kent Norberg sanoo seuran tiedotteessa.