Mikään ei tullut sittenkään eteen – näin Lukko-luotsi Pekka Virta summasi upean kauden annin

KalPan aikanaan hopealle Liigassa luotsannut Pekka Virta kirkasti mitalin tiistaina upeasti kullaksi, kun tämän jättämä Lukko voitti TPS:n 6-2 neljännessä finaalissa vieden loppuottelusarjan voitoin 3-1.
Liigahistorian kolmanneksi kokenein valmentaja kertoi sarjan sivuilla tuntemuksistaan tuoreeltaan raskaan kauden jälkeen. Oli koronaa, oli Virran itsensäkin sairastuminen tautiin, oli koronan tuomia taukoja, oli tiukka tahti pudotuspeleissä keväällä, ja niin edelleen.
– Kyllä tässä vähän on sellainen tunne, että kaikki on jo sanottu. Mutta kreivin aikaan pääsin joukkueen kanssa taas tekemisiin ja hyvään lopputulokseen. Pelaajien kanssa tästä on tullut puhuttua ja kyllä se sairastelun aika oli vaikeaa monella tavalla, Virta myönsi.
Sen ymmärtää. Lukolla oli siinä mielessä lisäksi haastava paikka, että ainakin suuren yleisön silmissä joukkueella oli vain hävittävää. Raumalaisnippu oli kahden kauden ajan Liigan paras joukkue kaukalossa ja seura sen ulkopuolella.
– Peleissä näkyi voittamisen paine, mutta positiivinen yllätys oli se, kuinka hyvin pelaajat sen käsittelivät.
Seurahistorian toinen mestaruus päätti Lukon pitkän, liki 60 vuotta kestäneen odotuksen.
– Tämä on ollut Raumalle paljon isompi juttu kuin osasin itse odottaa. Olisihan se ollut vielä hienompaa, jos olisi voinut olla yleisöä hallilla.
Jonkinlaiseen juhlaan mahtava luotsi osallistuu itsekin, vaikka koronavirustauti näytti vaikuttavan Virran olemukseen vielä neljännessäkin finaalissa.
– Muuten on keskityttävä toipumiseen, että pääsisi lopullisesti näistä härveleistä eroon, Virta viittasi happiviiksiin ja muihin apuvälineisiin.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- SaiPalle paha menetys – maalitykki sairastuvalle
- KalPa-veteraanin seuraava osoite selvillä: ”Tarvitsemme tässä kohtaa leveyttä puolustuskalustoomme”
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- NHL-kausi lähestyy ja Nashvillen nuori tähti on yhä vailla sopimusta: ”Turhautumista pelaajan osalta”
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Treidi: Kallispalkkainen maalivahti kaupattiin NHL:ssä
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!
- Toimittaja: Leijonat-puolustaja etsii pelipaikkaa Liigasta
- MTV: Agentti teki ison paljastuksen Leo Komarovista – tämä on kärkivaihtoehto!
- The Athletic: Carter Hart palaa NHL:ään – saa tällaisen sopimuksen!
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä