Ulkomaille ensimmäistä kertaa siirtynyt suomalaishyökkääjä sai seurajohdolta kehut ja jatkopahvin: ”Täysiverinen ammattilainen”

Suomalaiskiekkoilija Aleksi Rekosen ensimmäinen kausi ulkomailla sujui todella hienosti, ja hyökkääjän edustama ruotsalainen BIK Karlskoga selviytyi HockeyAllsvenskanissa nousukarsintapeleihin. Rekonen latoi runkosarjassa 40 pelissä tehot 11+23=34 (+5), 11 karsintaottelun saldo oli 2+2=4 (-5).
Karlskoga oli maan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla runkosarjan kakkonen, ja se selvisi suoraan puolivälieriin. Niissä Västerås otti lukua voitoin 3-1, mutta välierissä IF Björklöven oli parempi voitoin 4-3.
– Tämä on todella hyvä paikka olla. Oli helppoa päästä mukaan joukkueeseen ja kaupunkiin, ja ne tekivät täällä jatkamisesta helppoa. Olen erittäin iloinen jäädessäni tänne, Rekonen summasi joukkueen nettisivuilla.
Liigassa 344 ottelua pelannut Viikinkien kasvatti sai kehut seuran johtoportaaseen kuuluvalta Torsten Yngvesonilta.
– Aleksi on täysiverinen ammattilainen sekä jäällä että sen ulkopuolella. Hän on kiinni kovassa työssä joka päivä ja uskomme, että hän voi ottaa uuden askeleen ensi kaudella.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- NHL-pomolta karu paljastus Rasmus Ristolaisesta
- Ura paketissa – yli 600 ottelun NHL-hyökkääjä ripustaa luistimet naulaan!
- Rohkea valinta: Kohuhyökkääjä nimettiin NHL-seuran kapteeniksi
- Vapaiden markkinoiden kärkinimi löysi uuden NHL-seuran – yllättävä sopimus!
- Kärpät kiinnitti yli 300 Liiga-ottelun sentterin: ”Loukkaantumisista johtuen tarvitsimme vahvistusta”
- Suomalaislupaukselle ikävä takaisku – NHL-leiri jää väliin
- Näin NHL-supertähti muuttaisi pudotuspelijärjestelmää: ”Juttu, josta tykkäisimme”
- NHL-legenda Eddie Giacomin on kuollut
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- Toimittaja: Nämä NHL-seurat Carter Hartin kintereillä
- Urheilucast: Nuori Liiga-tähti yritetään ryövätä rahakkaalla tarjouksella – TPS, HIFK ja Ilves apajilla!
- MTV: Janne Pesoselta iso paljastus – HIFK sai huippu-uutisen!
- Urheilucast: Huippunimi ehdolla Rikard Grönborgin korvaajaksi!
- NHL:ssä jysähti jättidiili!
- Liiga-seuralle hirveä uutinen: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Jesse Puljujärvi loistaa Sveitsissä
- Paljon nimiä vapailla markkinoilla – näillä Liiga-pelaajilla ei ole sopimusta ensi kaudelle
- Lähde: CHL-mestari lähtee JYPistä – uusi seura selvillä!
- Mikkelin Jukureiden maalivahti siirtyy vuokrasopimuksella toiseen Liiga-seuraan
- Ville Pokka löysi uuden joukkueen!