Ulkomaille ensimmäistä kertaa siirtynyt suomalaishyökkääjä sai seurajohdolta kehut ja jatkopahvin: ”Täysiverinen ammattilainen”
Suomalaiskiekkoilija Aleksi Rekosen ensimmäinen kausi ulkomailla sujui todella hienosti, ja hyökkääjän edustama ruotsalainen BIK Karlskoga selviytyi HockeyAllsvenskanissa nousukarsintapeleihin. Rekonen latoi runkosarjassa 40 pelissä tehot 11+23=34 (+5), 11 karsintaottelun saldo oli 2+2=4 (-5).
Karlskoga oli maan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla runkosarjan kakkonen, ja se selvisi suoraan puolivälieriin. Niissä Västerås otti lukua voitoin 3-1, mutta välierissä IF Björklöven oli parempi voitoin 4-3.
– Tämä on todella hyvä paikka olla. Oli helppoa päästä mukaan joukkueeseen ja kaupunkiin, ja ne tekivät täällä jatkamisesta helppoa. Olen erittäin iloinen jäädessäni tänne, Rekonen summasi joukkueen nettisivuilla.
Liigassa 344 ottelua pelannut Viikinkien kasvatti sai kehut seuran johtoportaaseen kuuluvalta Torsten Yngvesonilta.
– Aleksi on täysiverinen ammattilainen sekä jäällä että sen ulkopuolella. Hän on kiinni kovassa työssä joka päivä ja uskomme, että hän voi ottaa uuden askeleen ensi kaudella.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaapo Kakko iskussa – latoi kovat tehot
- Edmonton teki kovan ratkaisun – kallispalkkaiselle floppivahdille karu uutinen
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- Leijonat-legendan pojan ura jatkuu Sveitsissä
- Hurja tutkalukema: Tässä on NHL:n nopein pelaaja
- NHL-veteraanin uskomaton teräsmiesputki venyy – nousi kaikkien aikojen kakkoseksi!
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia
- Lähde: Liigasta tuttu pistetykki siirtyy uuteen seuraan!
- Oikeustieteen tohtorilta kova lausunto Liigan kohusikailusta: ”Ehdollista vankeutta pitäisi saada”
- Anze Kopitarilta huima temppu NHL:ssä – nousi kaikkien aikojen ykköseksi!
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- IL: Liigan nopein pelaaja loikkaa kilpailijan riveihin!
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- IL: Kulisseissa muhii jättiyllätys – Liigaan uusi seura?
- Tapparasta lähtenyt Roby Järventie: iso huhu!
- SS: Joonas Lyytinen palaa Liigaan!
- Mikkelin Jukurit röyhkeänä: härski temppu toistuu