Tomek Valtonen ja Elmo Aittola nostivat vasta pääsarjaan nousseen “suomalaisjoukkueen” Slovakian huipulle – kaudelle silti tylyn oloinen päätös
 
										Kuva: Juha Tamminen
					
		
		Slovakialaisen HK Dukla Michalovcen väkevä vuosi 2021 ei riittänyt maan pääsarjassa finaaleihin, kun Poprad vei lauantaina päättyneen joukkueiden välieräsarjan voitoin 4-2. Kuudes peli päättyi runkosarjan kolmoselle numeroin 3-1.
Vastikään jatkosopimukset saaneen päävalmentaja Tomek Valtosen (arkistokuvassa) ja valmentaja Elmo Aittolan johtama nippu päätyi runkosarjassa kakkoseksi suorastaan fantastisen alkuvuoden ansiosta. Antti Erkinjuntin, Ville Korhosen ja Matias Lehtosen tähdittämä porukka pelasi tänä vuonna kaikkiaan 38 peliä, joista se voitti peräti 27. 
Välierissä Poprad tosin lopetti liidon tylysti sen otettua kahden tappion jälkeen neljä voittoa putkeen, joten kausi päättyi enemmän ja vähemmän tylyn oloisesti.
Toisaalta lopputuloksissa kolmanneksi päätyneen Michalovcen sesonki oli nappisuoritus, sillä viime kaudella se päätyi kesken jääneessä runkosarjassa sen keskivaiheille, ja kaudella 2018-19 joukkue ei edes pelannut pääsarjassa. Nousukiito on siis ollut luokkaa komea.
Suomen mestari Erkinjuntti kiskoi pudotuspeleissä kuusi pömpeliä, Korhonen puolestaan syötti kuusi maalia. Lehtonen summasi saldon 1+3.
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tässä Sveitsin joukkue Suomen EHT-turnaukseen
- Tähtihyökkääjä myöhästyi harjoituksista – NHL-seura rankaisi katsomokomennuksella
- Niclas Westerholm löysi uuden seuran!
- Colorado Avalanchen tähtihyökkääjälle jättimäinen jatkosopimus NHL:ssä!
- Dallas Stars nappasi nuoren suomalaishyökkääjän riveihinsä NHL:ssä!
- Tshekin joukkue Suomen EHT-turnaukseen julki – mukana Liigasta tuttuja nimiä
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!
- 17-vuotias Liiga-sensaatio sai yllätyskutsun maajoukkueeseen!
- Potkut tuli – Pelicansin viime kauden hyökkääjälle tyly kohtalo Venäjällä!
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- Näin kiekkofanit reagoivat uuteen suomalaiseen jääkiekkosarjaan: ”Hämmentävää, että joku Tapparan entinen Mooses…”
- IL: HIFK:n Janne Pesonen joutuu sivuun – ikävä syy
- Aleksi Saarela: Jättiyllätys!
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			