“Suomalaisjoukkueen” hurjiin liekkeihin saaneelle Tomek Valtoselle jatkosopimus, kiekkopersoona Elmo Aittolan rooli kasvaa
 
										Kuva: Juha Tamminen
					
		
		Slovakian pääsarjajoukkue HK Dukla Michalovce tiedotti äskettäin kotisivuillaan, että se on tehnyt suomalaisluotsi Tomek Valtosen (arkistokuvassa) kanssa ensi kauden kattavan jatkosopimuksen.
Suomalaisvalmentaja nousi pestiin tällä kaudella, marraskuun 18. päivänä korvaten Miroslav Chudyn. Michalovcen liito on ollut sen jälkeen komeaa, kun vahvasti suomalaisporukka nousi sarjan keskikastista terävimpään kärkeen.
– Päätimme allekirjoittaa jatkot, koska olemme tyytyväisiä hänen työhönsä. Valtonen toi joukkueeseen sellaisen muutoksen, mitä kaipasimme, seuran toimitusjohtaja Martin Burinsky iloitsi.
Runkosarjan kakkonen johti välieräsarjaa torstaipelin jälkeen voitoin 1-0, ja neljästä voitosta katkeava Poprad-sarja jatkui perjantaina.
Tammikuun 12. päivästä alkaen vain kuusi peliä hävinneessä Michalovcessa pelaavat sinivalkoisista ykköskentän hyökkääjät Antti Erkinjuntti ja Ville Korhonen sekä alemmissa ketjuissa nähty hyökkääjä Matias Lehtonen.
Lisäksi valmennusjohtoon on kuulunut kiekkopersoona Elmo Aittola, josta tulee pian seuran urheilujohtaja.
– Yhdessä valmentaja Valtosen kanssa heidän on nyt keskityttävä tämän kauden viemiseen loppuun, mutta samalla he odottavat innokkaasti jo tulevaa.
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tässä Sveitsin joukkue Suomen EHT-turnaukseen
- Tähtihyökkääjä myöhästyi harjoituksista – NHL-seura rankaisi katsomokomennuksella
- Niclas Westerholm löysi uuden seuran!
- Colorado Avalanchen tähtihyökkääjälle jättimäinen jatkosopimus NHL:ssä!
- Dallas Stars nappasi nuoren suomalaishyökkääjän riveihinsä NHL:ssä!
- Tshekin joukkue Suomen EHT-turnaukseen julki – mukana Liigasta tuttuja nimiä
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!
- 17-vuotias Liiga-sensaatio sai yllätyskutsun maajoukkueeseen!
- Potkut tuli – Pelicansin viime kauden hyökkääjälle tyly kohtalo Venäjällä!
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- Näin kiekkofanit reagoivat uuteen suomalaiseen jääkiekkosarjaan: ”Hämmentävää, että joku Tapparan entinen Mooses…”
- IL: HIFK:n Janne Pesonen joutuu sivuun – ikävä syy
- Aleksi Saarela: Jättiyllätys!
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			