Pikkuleijonien huippulupaus loukkaantui pelottavan näköisesti – hyökkääjän tilasta tihkui uutta tietoa
Hyökkääjä Oliver Kapasen loukkaantuminen pelästytti alle 18-vuotiaiden MM-kisojen avausottelussa Venäjää vastaan.
Kapanen kannettiin tuossa ottelussa paareilla ulos kaukalosta, joten loukkaantuminen vaikutti vakavalta, mutta päävalmentaja Petri Karjalaisen mukaan tällä hetkellä on jopa mahdollista, että hyökkääjälupaus pelaisi vielä tässä turnauksessa.
– Menemme tällä hetkellä päivä kerrallaan. Oliver on joukkueen kanssa, ja toivon, että hän pystyisi harjoittelemaan 2-3 päivän kuluttua. Toivomme tietysti, että hän pystyisi pelaamaan vielä tässä turnauksessa. Toivomme sitä varsinkin pojan itsensä kannalta, Karjalainen kommentoi Tshekki-pelin jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.
Suomen osalta MM-urakka jatkuu seuraavaksi Saksaa vastaan. Lohkon päätöskamppailussa vastaan asettuu puolestaan isäntämaa Yhdysvallat.
- Ismo Lehkonen listasi Liigan parhaat areenat – yllättävä kärkikolmikko: ”Siellä haisee jääkiekko”
- Kultaleijona rajun ryöpytyksen kohteena Sveitsissä – toimittajalta murska-arvio
- JYP rysäytti merkittävän sopimusuutisen – pitkäaikainen luottomies jatkaa seurassa
- Kärpät kiinnitti lupaavan puolustajan pitkällä sopimuksella – latasi kovan tavoitteen!
- Historialliset sopimustarjoukset jäivät pöydälle Sveitsissä – suomalainen tähtikaksikko vaihtaa maisemaa!
- HIFK:sta tuttu suomalaislupaus nousi sankariksi – ohjasi NHL-uransa avausmaalin!
- Aitio: Liigan kärkiseuran valmentajan pätevyys tyrmättiin – ”Voisi ottaa valmentajalisenssin pois”
- Tapparalta sopimusuutinen – Liiga-konkari sai uuden työpestin!
- Urheilucast: Jokerit tavoitteli nimekästä vahvistusta – Tappara iski väliin!
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- Urheilucast: Jori Lehterä avasi oven Liigan mestarisuosikille – tämä ratkaisee kaiken!
- IS: Olli Jokista viedään Jokereihin – ”On selvä homma”
- IL: Suurseura otti yhteyttä Olli Jokiseen – nyt uusi suunta alkaa hahmottua
- Lähde: Jokerit virittelee vaihtokauppoja – ollut yhteydessä useisiin seuroihin!
- IL: Jukka Jalosen uusi työ paljastui
- Sami Kapanen sai tarpeekseen – nyt tuli poikkeuksellisen kovaa tekstiä Liigasta!
- Lähes 300 AHL-ottelun puolustaja siirtyy Liigaan!
- Ilvekseen haluaa kaksi paluumuuttajaa – Raimo Helminen avainasemassa!
- Jokerit-kapteeni lähtee Mestikseen – uusi seura selvillä
- Lehtitieto: Liiga-seura menettää pistetykkinsä – uusi seura jo selvillä!