Pelicansin ja TPS:n herkkupalassa uuden säännön tuoma erikoisuus

Pelicansin hyökkääjä Waltteri Merelä oli saamassa Liigan neljännessä puolivälieräosassa viiden minuutin jäähyä ja ulosajoa, kun hän otti kontaktia keskialueella TPS:n Lauri Pajuniemeen.
Tuomio muuttui kuitenkin hovissa. Liiga tiedotti äskettäin, että tuomaristo voi halutessaan tarkastaa tuomitun viiden minuutin tai korkeasta mailasta annetun 2+2 minuutin rangaistuksen videolta, ja Lahdessa tapahtui juuri näin. Merelän ei katsottu teloneen TPS-tähteä vitosen edestä, ja hyökkääjä sai lopulta kakkosen.
Uudessa säännössä tarkastuksessa tuomaristo voi muuttaa rangaistuksen syytä tai lyhentää kakkua, mutta ei pidentää sen pituutta tai kumota rangaistusta kokonaan.
Pelicans on Lahdessa veitsi kurkulla, kun ottelusarja on TPS:lle 2-1. Lahtelaisjoukkue kuitenkin johti matsia tämän jutun julkaisuhetkellä 3-1.
- Anton Levtchi valitsi Tapparan, vaikka kyselyitä tuli Ruotsistakin – mikä mätti Pohjois-Amerikan reissussa? “Tuntui, että siellä tapeltiin enemmän kuin tehtiin maaleja”
- HIFK-legenda Lennart Petrell paljastaa: Nämä kolme Liiga-seuraa tarjosivat kilpailevaa sopimusta – ”Silloin oli tosi lähellä”
- NHL-joukkueen kippari kävi leikkauspöydällä – paluuaikataulu mystinen
- Nyt tipahti raju ehdotus! NHL-toimittaja povaa Jesse Puljujärven siirtoa tähtisikermän riveihin: ”Sarjan paras kehittämään pelaajia”
- Supertähti jatkaa Liigassa myös tulevina vuosina – julkistusvideo riemastutti fanit
- Tällaista ei usein näe: Mestiksessä todistettiin täysin uskomatonta maalia
- Voitto toi Bostonille yhden kaikkien aikojen alkukausista – pakki iski poikkeuksellisen maalin
- Ilvekseltä kova kiinnitys! Lupaavalle sentterille jatkopahvi: ”Tää on just se paikka, missä mä haluan olla”
- Ilves-kannattajien ja Tapparan välinen riita paisuu: ”Tulemme boikotoimaan”
- Edmonton soittanut 31 NHL-seuralle ja viesti on sama: Jesse Puljujärvi on myynnissä – yksi seura kiinnostui
- NHL-toimittaja: tässä on Anton Levtchin seuraava osoite NHL:n jälkeen
- Pistelinko sai potkut Ruotsista! Nappaako jokin Liiga-seura vahvistuksen itselleen?
- Tapparalta iso sopimusuutinen – kiinnitti taiturihyökkääjän!
- Sopimus purettu! HIFK-puolustaja vaihtaa maisemaa
- Sportsnet: Edmonton havittelee jättimäistä vahvistusta Jesse Puljujärven pelipaikalle
- Herkkua luvassa! Tappara kiusoittelee sopimusuutisilla
- Supervahvistus Liigaan! Anton Levtchi palaa Suomeen
- Entisen Liiga-tähden reissut jatkuvat – matkustaa pelaajauransa seitsemänteen maahan
- Kova vahvistus tulossa! Tapparan toimistolla virnistellään: ”Tarttuko se haaviin? Kestikö haavi?”
- Kylmät kävi! Anton Levtchin NHL-sopimus revitään – Liigaan supervahvistus?