18-0! Liigan hirveä teurastus jatkui loppuun asti ilman kärkitykkejäkin – “Ei selittelemistä – me löydetään tapoja sössiä”
Kuva: Juha Tamminen
Voitot 6-0, pisteet 18-0, maaliero 36-10.
Siinä Lukon ja Ässien välisten Satakunnan paikallisten tilastot tältä liigakaudelta. Kärkijoukkue ei jättänyt pudotuspeleistä putoavalla patapaitaiselle laumalle yhtään mitään palaa koko kaudella.
Kauden viimeinen paikallinen päättyi lauantaina Lukon selvään 5-2-voittoon siitäkin huolimatta, että sarjan ykkönen oli Porissa vain kolmella hyökkäysketjulla ja ilman kymppitilin täyttymisen takia sivussa ollutta Sebastian Repoa sekä kärkipakkeja Lukas Klokia ja Robin Pressiä. Lukon näyte oli taas valtava.
– Lukolle hatunnosto heidän suorituksesta – minkälaista jääkiekkoa he pelaavat. Me ei päästy koko kaudella kiinni siihen, kuusi kertaa turpiin. Siihen ei ole mitään selittelemistä, pataluotsi Ari-Pekka Selin sanoi Liigan sivuilla julkaistussa lehdistötilaisuudessa.
– Pelissä ei mitään uutta. Me löydetään tapoja sössiä mahdollisuudet pelin voittamiseen. Tänään oli aihioita, mutta jotain tapahtuu korvien välissä – luottamus meidän touhuun, tai jotain… Ei nappaa tai huvita, Selin manasi.
Viimeisestä erästä hän löysi hyviä juttuja. Ässät sai draivin päälle, mutta mitään ihmeitä ei tapahtunut kirin suhteen. Lukko voi olla keväällä kova pala, kuten kausi on näyttänyt.
– Onhan Lukolla huipputehokkaita pelaajia. Ylivoimaan löytyy vaihtoehtoa, ja osa pelaajista oli kotona tänään – kertoo heidän osaamisesta, Selin näki.
LUE MYÖS:
- Näkökulma: Joko narreilla on aihetta hymyyn?
- Tappara jysäytti jättimäisen sopimusuutisen!
- Liigalta rajuja muutoksia: ”Pahoittelemme seuroille ja kannattajille tästä syntyvää harmia”
- HIFK:lle paha takaisku – SHL:n parhaana palkittu pitkään sivussa
- Yllättävä NHL-seura Patrik Laineen perässä? Antti Mäkinen: ”Nyt odotellaan”
- Aleksander Barkov loukkaantui vaarallisen näköisesti – nyt puhuu päävalmentaja
- Tähtimaalivahti teki historiaa NHL:ssä – iski maalin
- Ei voi olla totta: Aleksander Barkov loukkaantui taas – nyt tipahti karu ennuste
- Historiallinen sopimus – 14 NHL-ottelun pakki rustasi jättidiilin
- Jesse Puljujärvi lätkäistiin pelikieltoon – tuleeko vielä lisää?
- Urheilucast: Tomek Valtonen tienaa Jokerit-potkuistaan jättisumman
- Urheilucast: Oula Palve palaa Liigaan – uusi seura on melkoinen yllätys
- Atleetti: Pekka Jormakka palaa Suomeen!
- Juuso Hahl teki Jokereissa täysremontin – Tomek Valtosen päätös kumottiin heti
- Urheilucast: Raimo Helmisen SaiPa tarkkailee sensaatiokauden pistetykkiä – ”Kun Harri Aho jotain päättää…”
- IL: Olli Jokisen HIFK:lle uusi sentteri – jo ensi viikolla!
- Näkökulma: Jokerit-leiristä kuuluu käsittämätöntä puhetta
- Olli Palola: uusi joukkue Liigasta!
- Uusi käänne Jokerien maalilla – sopimus julki!
- Urheilucast: Jokereissa tapahtui kulissien takana