Jokereiden vaikea alkukausi sai jatkoa perjantaina Tampereella. Tappara vei voiton Nokia Arenassa jatkoajalla maalein 3-2.

Jokerit oli ottelussa pitkään 1-2-tappioasemassa, eikä onnistunut viimeisillä minuuteilla juuri luomaan maalipaikkoja. Emil Kuuslan huikea yksilösuoritus alusti kuitenkin Maxime Fortierille loistavan maalipaikan, ja Jokerit onnistui iskemään ottelun kolmannen viimeisellä minuutilla tasoihin.

Jatkoajalla Jokereilla oli omat mahdollisuutensa, mutta lopulta Joachim Blicfeld sai kiekon hyvään sektoriin. Tapparan tanskalaispyssy ei erehtynyt, vaan tykitti kiekon komeasti maalin kattoon.

Kirvelevästä tappiosta huolimatta Jokereiden leirissä on aihetta hymyyn. Ottelu oli narripaitojen ehdottomasti paras ottelu tällä kaudella. Paremmalla onnella Jokerit olisi hyvin voinut viedä ottelusta enemmänkin pisteitä.

Eniten Jokereiden pelissä on kehittynyt maalivahti- ja puolustusosastot. Tomi Karhunen pelasi tolppien välissä vahvan ottelun ja otti useita isoja torjuntoja kuten voittavan maalivahdin pitääkin. Jokereiden puolustus taas onnistui avauspelissään kelvollisesti ja voitti kaksinkamppailujakin omalla alueellaan toistuvasti.

Tällä hetkellä Jokereiden suurin heikkous onkin hyökkäyspeli. Viidellä viittä vastaan joukkueella on vaikeuksia luoda maalipaikkoja, mutta kun katsoo narripaitojen rosteria, ei tämä ole suuri ongelma. Nyt, kun pelin peruselementit ovat kunnossa, hyökkäyspeli lähtee kyllä aikanaan toimimaan.

Jos Jokereiden peli jatkaa kehittymistään vielä tästä, voi narripaidat välttää putoamisen ja nousta tosissaan pudotuspelitaistoonkin.

Perjantain Liiga-kierros

  • HPK – JYP 2-1
  • KalPa – SaiPa 4-3
  • Tappara – Jokerit 3-2 (JA)
  • K-Espoo – Kärpät 1-3
  • Ässät – Lukko 0-2 (kesken)

LUE MYÖS: