Käsittämätön kiekkokiertolaisuus jatkuu: Kymmenessä eri maassa pelanneelle liigakonkarille nyt kauden kolmas maa

Suomalaiskiekkoilija Janne Laakkonen on nähnyt urallaan joukkuetasolla lähes kaiken. Nyt 38-vuotiaalle suomalaistaiturille on tullut taas yksi pelaajasiirto lisää, sillä Iso-Britannian pääsarjan Coventry Blaze kertoi tiedotteessa, että se on hankkinut Laakkosen riveihinsä erikoisesti vasta viikon päästä alkavalle tynkäkaudelle.
Oli laji mikä hyvänsä, niin moni ei Laakkosen ohella pysty sanomaan edustaneensa urallaan 16 joukkuetta kymmenessä eri maassa. Viimeisen kymmenen vuoden aikana tahti on kiihtynyt entisestään, sillä kyseisen aikaikkunan sisällä Laakkonen on siirtynyt joukkueesta toiseen 14 kertaa.
Suomessa KalPaa, HPK:ta, HIFK:ta, Ilvestä ja LeKiä edustanut Laakkonen on urallaan pelannut jääkiekkoa suomalaiselle, ruotsalaiselle, kazakstanilaiselle, venäläiselle, valkovenäläiselle, ranskalaiselle, puolalaiselle, brittiläiselle, itävaltaiselle ja norjalaiselle työnantajalle.
Tällä kaudella aiemmin Itävallassa ja Norjassa pelannut kuopiolaislähtöinen peluri on iskenyt Liigassa 493 runkosarjan pelissä pisteet 106+229=335 (+108), 74 pudotuspeliottelun saldo on 12+26=38 (+1).
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Suomalaispelaajalle iskettiin sakot NHL:ssä!
- Tässä ehdokkaat NHL:n parhaaksi puolustajaksi
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa