Eihän tämän pitänyt mennä lainkaan näin – voiko eräänlainen suomalaisfarssi ihan oikeasti toteutua NHL:ssä? ”Tämä on mitä on – emme voi jatkaa näin”
Mikko Rantasen ja Joonas Donskoin tähdittämä Colorado Avalanche rankattiin usean eri median toimesta, niin rapakon takana kuin muuallakin, ennen NHL-kauden alkua läntisen divisioonan kärkeen.
Kaukana on kuitenkin Avs siitä vireestä, mitä moni saattoi odottaa. Joukkue keikkuu huipputasaisessa divarissa vasta neljännellä sijalla, toki vain viisi pinnaa kärkijoukkue Vegas Golden Knightsin perässä. Toisaalta samalla Arizona Coyotes ja Los Angeles Kings kyttäävät pudotuspelipaikkoja pinnan ja kahden päässä.
Tiistaiyönä Colorado taipui juurikin Arizonalle marginaalisesti 2-3. Avs on ollut aidosti tiukoilla, kun kauden 23 matsia ovat tuoneet vain 11 suoraa voittoa, ja viidestä viime pelistä on irronnut vain yksi voitto varsinaisella peliajalla.
– Ensimmäisen erän meno oli samanlainen kuin mitä olemme antaneet aiemminkin. Mutta emme olleet niin vaarallisia kuin olisi pitänyt olla, luotsi Jared Bednar sanoi NHL:n nettisivuilla.
Divisioonan ennakoitu kärkisija, saatika pudotuspelipaikka ovat kaikkea muuta kuin varmaa. Farssi, jatkosta putoaminen uhkaa edelleen.
– Tämä on mitä on. Teemme kyllä töitä kovasti, luomme paikkoja ja jauhamme… Nyt Arizona sai pari onnekasta pomppua ja se on joskus kaikki, mitä urheilu vaatii. Meidän on palattava takaisin – seuraava peli on valtava, hyökkääjä Andre Burakovsky pyöritteli.
– Näyttää siltä, että teemme jokaisesta vastustajamme maalivahdista hyvän – he kaikki näyttävät tähdiltä, Bednar jatkoi.
– Emme voi jatkaa näin. Meidän on löydettävä keinot alkaa hyödyntämään maalipaikkoja.
Avsia ei nyt siis palkitse mikään.
– Tarkoitan sitä, että en ole pettynyt yrittämiseen. Olen pettynyt tulokseen.
Yöllä suomalaisista tehoille nousi Rantanen, Donskoi sen sijaan jäi kiikareille.
Toinen karu seikka on se, että Coloradon loukkaantumislista on pitkä kuin nälkävuosi. Päävammasta kärsivän Nathan MacKinnonin lisäksi poissa ovat ylävartalovammoista kärsivät Bowen Byram, J.T. Compher, Pavel Francouz, Dennis Gilbert, Erik Johnson, Cale Makar ja Conor Timmins. Hän jätti pelin kesken maanantaina.
LUE NHL:N TIISTAIAAMUN JUTUISTA MYÖS:
Connor McDavid ylsi tehoilullaan taas tolkuttomaan temppuun, saksalaistykki ohitti puolestaan Esa Tikkasen
Miesten ja nuorten maailmanmestari avasi maalitilinsä NHL:ssä – “Ei se ollut kaunein maali”
Uskomatonta! Kaapo Kähkönen torjui NHL-uransa avausnollat hurjassa paikassa ja sai valtavat kehut – antoi hervottoman kuitin: “Luultavasti olen aika tylsä…”
Tehoyö: Ville Heinola antaa oivia näyttöjä NHL:ään päin
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Edmonton teki kovan ratkaisun – kallispalkkaiselle floppivahdille karu uutinen
- Liiga jyrähti: TPS:n Oliver Lauridsenille jättimäinen pelikielto!
- Leijonat-legendan pojan ura jatkuu Sveitsissä
- Hurja tutkalukema: Tässä on NHL:n nopein pelaaja
- NHL-veteraanin uskomaton teräsmiesputki venyy – nousi kaikkien aikojen kakkoseksi!
- SHL:n kriisiseurassa kuhisee: siirtomarkkinoille tulossa iso nippu pelaajia
- Lähde: Liigasta tuttu pistetykki siirtyy uuteen seuraan!
- Oikeustieteen tohtorilta kova lausunto Liigan kohusikailusta: ”Ehdollista vankeutta pitäisi saada”
- Anze Kopitarilta huima temppu NHL:ssä – nousi kaikkien aikojen ykköseksi!
- Suomalaisvahti vapaille markkinoille? NHL-mies voi viedä työpaikan SHL:ssä
- TPS:n Pride-kohu otti uusia kierroksia – näin Teemu Selänne reagoi
- IL: Liigan nopein pelaaja loikkaa kilpailijan riveihin!
- HIFK:sta tuttu Luke Martin vapailla markkinoilla – tällainen on hintalappu
- IS: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – tuttu mies Olli Jokiselle!
- NHL:ssä muhi megakauppa – Toronto sai tarpeekseen William Nylanderista?
- Liiga-seura julkisti pöyristyttävän kokoonpanon illan otteluun – Yle: kapteeni raivona
- IL: Kulisseissa muhii jättiyllätys – Liigaan uusi seura?
- Tapparasta lähtenyt Roby Järventie: iso huhu!
- SS: Joonas Lyytinen palaa Liigaan!
- Mikkelin Jukurit röyhkeänä: härski temppu toistuu