Uskomattoman rautainen ukko! NHL-konkari teki hurjaa historiaa, jopa järjetön kärkipaikka mahdollinen

Keith Yandle ei ole turhia huilaillut NHL:ssä, sillä Florida Panthersin konkaripakki on pelannut jo tolkuttomat 885 peliä putkeen taalaliigassa.
NHL:ssä pian 1 000 runkosarjapelin rajan rikkova 34-vuotias rautamies on ollut sivussa edellisen kerran maaliskuussa 2009, mutta sen jälkeen pelitahti on ollut katkeamaton. Putki on siis jatkunut järkyttävät 12 vuotta.
Yandlen kausikohtaiset ottelumäärät tuosta kaudesta 2009-10 tuoreimpaan ovat 82, 82, 82, 47, 82, 84, 82, 82, 82, 82 ja 69. Mukana on siis työsulkukausi ja koronaviruksen keskeyttämä sesonki.
Uskomattomalla 84 ottelun runkosarjakaudella pelaaja edusti Arizona Coyotesia ja NY Rangersia.
Kun peruspuolustajan edellä tilastossa ovat 964 pelin Doug Jarvis ja 914 ottelun Garry Unger, voi puolustaja mennä periaatteessa jopa yksin piikkiin. Pakin nykyinen pahvi kattaa tämän ja ensi kauden.
Perjantaiyönä Yandle luuti Floridan 3-2-voitossa joukkueen kakkosparissa Anton Strålmanin rinnalla pelaten siis tuon 885. peräkkäisen ottelunsa. Jenkki kellotti Dallas Starsia vastaan peliaikaa vajaat 13 minuuttia.
Yandle debytoi NHL:ssä jo kaudella 2006-07, mutta suurimmat meriitit ovat kiertäneet pelaajaa. Hän on yltänyt kolmesti tähdistöpeliin, kaudella 2014-15 Yandle jakoi eniten syöttöjä pakeista. Jenkin lavasta lähti peräti 46 maaliin johtanutta passia.
LUE PERJANTAIAAMUN NHL-JUTUISTA MYÖS:
Taas tuli kuonoon: Aleksander Barkov ja Eetu Luostarinen isona osana lisäämässä NHL:n toisen ”suomalaisjoukkueen” tuskaa – ”Pelaamme vihaista kiekkoa”
Kuka muu muka? Patrik Laine omilla luvuillaan, NHL:n tulikuuma hyökkääjä lähenee huimaa ennätystä
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lähde: Tapparasta lähtenyt NHL:n ykköskierroksen varaus löysi uuden seuran
- Kolmen Stanley Cupin veteraani päätti uransa – nyt häntä houkutellaan takaisin NHL:ään!
- Suomalaishyökkääjän sopimus purettiin armeijan takia – sveitsiläisseura löysi paikkaajan
- NHL-hyökkääjä lopettaa pelaajauransa 28 vuoden iässä: ”Nyt on aika uudelle luvulle”
- Yli tuhannen NHL-ottelun Stanley Cup -mestari iskettiin siirtolistalle – uusi joukkue selvisi
- Mikko Kousa vaihtaa seuraa Liigassa: ”Absoluuttinen kiekollisen taidon vahvistus”
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- Leijonien MM-hyökkääjä palaa Liigaan!
- Nikolaj Ehlersin uusi NHL-seura selvisi!
- St. Louis Blues värväsi uuden vahvistuksen – 25 maalin mies haaviin
- Toimittaja: Joonas Rask vaihtaa Liiga-seuraa!
- Liiga-seuran tehotykki: Uusi seura löytyi!
- Jättidiili: Carolina Hurricanesin tähtipelaaja vaihtaa NHL-seuraa!
- TPS jysäytti jättikaappauksen: Tähtihyökkääjä haaviin!
- Corey Perry löysi uuden NHL-seuran!
- Mikko Rantaseen vaihdettu superlupaus solmi jättisopimuksen NHL:ssä
- 18-vuotias NHL-superlupaus sai fanit sekaisin – valitsi eksoottisen pelinumeron!
- TSN: Mikael Granlundista iso paljastus!
- Colorado ja Columbus leipoivat jättitreidin NHL:ssä – tuore tähtihankinta sai lähteä!
- Mikael Granlundille jättipalkka – valitsi todellisen yllätysseuran!