Ville Niemisen ex-joukkueessa oli turbulenssia pitkin syksyä – kaikki pelaajat eivät nielleet luotsin toimintatapoja: “En ollut aiemmin kokenut mitään vastaavaa”
Kuva: Juha Tamminen
Stanley Cup -voittaja Ville Niemisen urakka ruotsalaisjoukkue Modon luotsina ei mennyt ihan lapaan. Maan toiseksi korkeimmalle sarjatasolle, Allsvenskaniin alkavaksi kaudeksi jopa nousijasuosikkina lähtenyt joukkue romahti suomalaisen alaisuudessa sarjan hännille.
Nieminen otti ja lähti surkean syksyn takia seuran peräsimestä itse. Nyt ruotsalaislehti Expressen on kertonut jutussaan, että seuran sisällä on ollut vuoristorataa pitkin syksyä.
Eräs nimetön hahmo kertoo, ettei pelaajisto ollut samalla sivulla Niemisen kanssa pelikirjasta puhuttaessa. Niemisen ohjeita ei kuulemma sisäistetty, eivätkä pelaajien roolit menneet näille jakeluun.
Nimetön lähde on kertonut ruotsalaislehdelle, että kerran tätä moitittiin liian lyhyestä vaihdosta.
– En ollut aiemmin kokenut mitään vastaavaa.
Modossa on ollut muutama pohjoisamerikkalainen pelaaja, ja he ovat kuulemma arvostaneet Niemistä, mutta vastaavasti joukkueen nuoriso-osasto ei ole ostanut suomalaisen lähestymistapaa. Seuran johtoporras oli huolissaan omistaan pidemmän aikaa.
Ruotsin mestaruuden keväällä 2007 voittanut joukkue on Allsvenskanissa viimeistä edellisenä. Sijan 13 porukka on kerännyt kymmenestä pelistä onnettomat kymmenen pinnaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NHL-maalitykki: runkosarja ohi!
- Leo Komarov: uusi joukkue!
- HIFK: Maalitykistä huippu-uutinen – ”On tätä odotettu”
- Jan Bednar: ensi kauden joukkue selvillä!
- Karu takaisku – HIFK-hyökkääjän kausi on paketissa!
- 16-vuotias superlupaus tekee Liiga-debyytin!
- IL: TPS teki kovan kaappauksen – haaviin toisen Liiga-seuran kapteeni
- Boikotti! Kärppien fanit saivat tarpeekseen
- Ismo Lehkoselta tyly arvio Liigan epäonnistujasta: ”Ihan p*skaa kiekkoa”
- Rasmus Ristolainen räväytti heti paluuottelussaan – joukkuetoveri innostui: ”Ihan hirvi tuolla kentällä”
- Toimittaja: HIFK:sta tuttu pistelinko siirtyy Kärppiin!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- IL: Jokereilta huippuvärväys – vahvistuu SaiPan pisterohmulla!
- Nyt jysähti – Kärpille jättiuutinen!
- IS: Lauri Mikkola päävalmentajaksi Liigaan – tässä uusi seura
- IL: TPS:n Leijonat-hyökkääjä loikkaa Kärppiin!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- Liigan maalikuningas: uusi osoite selvillä
- IL: Olli Jokiselle tuttu huippupelaaja siirtyy HIFK:hon!