Oho: Menestyjäksi tiedetty liigaseura tarpoo, mutta tappeluista tunnetun kiekkolegendan poika tekee kovaa tuhoa – nousi maalimäärissä jo nyt isänsä rinnalle

Liigassa perinteisesti menestyjäehdokkaaksi tiedetty JYP tarpoo sarjassa nyt syvissä vesissä. Joukkue on voittanut kauden 15 pelistään vain viisi, ja 17 pinnaa oikeuttavat sarjataulukossa 11:nneksi.
Vähintään yksi valopilkku jyväskyläläisten leirissä kuitenkin loistaa kirkkaasti. Jokerien junnuista Jyväskylään täksi kaudeksi siirtynyt Samuel Helenius, 17, on tehnyt liigajäille upean murtautumisen.
Vuonna 2002 Järvenpäässä syntynyt sentteri on painanut kauden 14 pelissä tehot 5+1=6 (-2), eikä nuoren miehenalun ole tarvinnut suunnata vielä kertaakaan JYPin U20 SM-sarjajoukkueeseen. Pelaaja on paikkansa ylhäältä ansainnut, ja tehdyt viisi maalia riittävät liigaporukan sisäisessä maalipörssissä upeasti kärkeen.
199 senttiä pitkän ja 83 kiloa painavan lupauksen isä on kovista otteistaan tunnettu ex-kiekkoilija Sami Helenius. Koska nykyisin KJT Haukkojen junioreita luotsaava pakki iski Liigassa aikoinaan yhdeksän runkosarjakauden aikana 394 pelissä tehot 5+15=20 (-51), on poika-Helenius yltänyt jo nyt isänsä maalimäärään.
Asian nosti ansiokkaasti esille Jatkoaika.comin toimittaja Eero Hurmerinta Twitter-tilillään.

Pojan maalivirettä voi pitää siinä mielessä yllättävänkin kovana, että esimerkiksi viime kaudella hän iski Jokereissa silloisessa Nuorten SM-liigassa kaikkiaan ”vain” 13 maalia 51 kamppailussa.
Tahti on lupaava, vaikka JYP tarpoo.
Liiga lauantaina:
HPK-TPS klo 17
Jukurit-Ilves klo 17
KooKoo-Pelicans klo 17
Kärpät-Ässät klo 17
SaiPa-Sport klo 17
Tappara-KalPa klo 17
JYP-Lukko klo 18.30
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Kultaleijonalle komea saavutus – voitti mestaruuden Tshekissä!
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov