Fanit kuumana: NHL-seuran väitetään ryövänneen arkkivihollisensa pelipaidan – ”Ensiksi otitte pelaajamme, ja nyt myös värimme”

© Kuva: Getty Images

Kiekkofaneille tarjottiin tiistaina herkkua, kun Adidas julkisti kaikkien NHL-seurojen ensi kauden retropaidan. (Katso tästä kuvat.)

Fanien keskuudessa saman tien myös pienimuotoinen kohu, kun Calgary Flamesin uuden retropaidan värimaailman ja mallin väitettiin olevan hyvinkin lähellä Flamesin naapuriseuran Vancouver Canucksin ikonista Flying V -pelipaitaa.

Flamesin retropaita sisältää Canucksin ikonisesta paidasta tuttuja värejä kuten punaista, mustaa ja keltaista. Flamesin retropaidan alareunaan on myös laitettu Canucksin Flying V -pelipaidassa nähty V-muoto.

Flamesia paidasta löytyy omaakin, sillä siihen on laitettu ikoninen Blasty-logo, eli liekehtivä hevosen pää.

Ironista on se, että Flames kävi myös aikaisemmin syksyllä ryöstöretkellä Vancouverissa, kun seuran haaviin tarttui jopa neljä Canucksin entistä pelaajaa: Jacob Markstrom, Chris Tanev, Josh Leivo, ja Louis Domingue.

Näet alta kuvan Flamesin retropaidasta:

Alla fanien kommentteja:


PPÄIVÄN VIHJE: DETROIT RED WINGS – COLUMBUS BLUE JACKETS

NHL Prime Time: Nappaako Columbus kauden avausvoittonsa heikon Detroitin kustannuksella?