Jarmo Kekäläisen varaama takavuosien NHL-lupaus palasi Eurooppaan – tehoilee nyt Mestiksestä tuttujen suomalaisten kanssa
Tsekkiläinen iSport kirjoitti aiemmin alkusyksystä, että Columbus Blue Jacketsin hyökkääjä Marko Dano olisi siirtymässä seuraavaksi Eurooppaan. Väite pitikin paikkansa, sillä viime kaudella Blue Jacketsin mukana vain kolme ottelua pelannut Jarmo Kekäläisen varaus viilettää nyt kotimaassaan Slovakiassa.
Blue Jacketsin matkasta NHL-syksyn jatkopeleistä pudonnut vuoden 2013 ykköskierroksen 27. varaus debytoi HK Dukla Trencinin paidassa sunnuntaina tehokkaasti.
Dano iski Detvaa vastaan 5-2-voitossa tehot 2+1 puolentoista erän aikana siten, että kahdessa maalissa oli osansa myös suomalaispelaajilla. Danon ensimmäinen piste syntyi, kun viime kaudella Mestistä KeuPa HT:ssa pelannut Janne Kettunen iski ylivoimalla slovakialaisen syötöstä.´
Kolmas osuma puolestaan oli Kettusen ja niin ikään Mestiksestä tutun Konsta Mesikämmenen alustama ja Danon iskemä.
Sekä laidassa että keskellä viihtyvä hyökkääjä on pelannut NHL:ssä kuuden kauden ajan 141 runkosarjan peliä pistein 19+26=45 (+1). Dano on myös MM-kisakävijä, mutta maajoukkuepaidassa menestystä ei ole tullut.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pelicans: huolestuttava uutinen
- Urheilucast: Viljami Nieminen kiinnostaa Liigassa – nämä seurat kintereillä
- NHL-tähti sivuun joukkueensa toiminnasta – taustalla ikävä syy
- Lähes 500 Liiga-ottelun Suomen mestari siirtyy Mestikseen: ”Tietää mitä voittaminen vaatii”
- Jokerien uudesta hankinnasta tipahti karu uutinen
- Tässä Leijonien kentälliset Sveitsin EHT-turnauksen avausotteluun!
- Vihjaileva video julki – Jokerit julkaisemassa jättiuutisen!
- Mikko Kokkonen: tässä ensi kauden seura!
- Toimittaja: NHL-seura yrittää kaupata molemmat suomalaispelaajansa pois!
- Danick Martel löysi uuden joukkueen!
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- SS: Jukurit-kapteeni Jesper Piitulainen siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Vapaille markkinoille kova nimi: Tapparasta tuttu NHL-veteraani sai monoa Pohjois-Amerikassa
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- IL: Nuorten Leijonien suurin tähti jää pois MM-kisoista?