Suomalaisjoukkue repäisi – hankki takavuosien suurlupauksen ja nuorten MM-kisakävijän
Mestis-joukkue IPK tiedotti kotisivuillaan isoista uutisista. Viime kaudella runkosarjan kärkipäähän kuulunut porukka teki uudet sopimukset peräti viiden pelaajan kanssa.
Iisalmessa jatkavat maalivahti Teemu Kettunen ja syövän selättänyt pakki Panu Passiniemi, uusia nimiä sen sijaan ovat maalivahti Henrik Tikkanen ja Samu Pakarinen, pakki Oliver Felixson ja hyökkääjät Michal Kvasnica sekä Samuel Timonen.
Näistä neljä viimeisenä mainittua hakevat IPK:sta paikkaa koejaksolla.
Mielenkiintoisimpia nimiä ovat vanhan tutun Passiniemen lisäksi Felixson ja Kvasnica. Ensiksi mainittu ei pelannut viime kaudella missään, hyvin ampuvalla tsekkiläisellä sen sijaan on muun muassa taustaa U18-vuotiaiden MM-kisoista.
Felixson on pelannut kausina 2017-19 vain 27 peliä Jokerien nuorten SM-liigajoukkueessa.
– Oliver haluaa lyödä kaiken likoon ja tavoitella pelipaikkaa joukkueesta. Arvostamme hänen sinnikkyyttä ja paloa lajia kohtaan, joten haluamme tarjota hänelle paikan mitata itseään. Nuorella miehellä on paljon potentiaalia jääkiekkoilijana, mutta sairastuminen on luonnollisesti haitannut ammattilaiseksi kehittymistä, IPK:n GM Jarmo Ylisipola sanoo.
Felixon sairastui joukkuekaveri Passiniemen tavoin aikoinaan syöpään. Uusi tuttavuus oli ennen sairastumistaan ikäluokkansa lahjakkaimpia pelaajia sekä juniorimaajoukkueiden vakiokasvo.
Uusi tsekkipeluri Kvasnica sen sijaan halusi nimenomaan Suomeen.
– Hän on fyysinen hyökkääjä, joka pystyy tekemään pisteitä, ja joka on pelannut kahdella edelliskaudella erittäin vauhdikasta Kanadan juniorisarjaa, Ylisipola kertoo.
– Olemme saaneet hänestä paljon positiivista infoa, eikä maajoukkueen kapteenistossa toimiminen ole koskaan sattumaa. Uskomme, että hänestä tulee olemaan meille paljon iloa.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Iso paljastus: Sergei Bobrovski halusi jäädä Floridaan – tämä asia muutti kaiken
- Suomalainen ex-NHL-pelaaja sai lähteä – sopimus purettu!
- Lähteet: KHL-seura iski NHL-markkinoille – havittelee entistä kärkivarausta sekä Stanley Cup -mestaria
- Ilves rysäytti ison sopimusuutisen: ”Arvostamme hänen lojaalisuuttaan”
- Yli 600 Liiga-ottelun konkari päätti pelaajauransa – tämä on seuraava askel
- Tässä Kiekko-Espoon kapteenisto – kultaleijonalle C-kirjain rintaan!
- Yli 1 100 NHL-ottelun Jeff Skinner löysi uuden joukkueen!
- Tappara teki rajut tappiot – nyt puhuu toimitusjohtaja
- Leijonat-tähti Patrik Puistolalta huima debyytti uudessa joukkueessa – huipputehot tiskiin!
- TPS julkisti kapteenistonsa – kultaleijonalle C-kirjain rintaan
- MTV:n asiantuntija Karri Kivi: nämä Liiga-seurat ovat heikentyneet eniten kesän aikana
- NHL-pomolta mystinen vihjaus – Patrik Laine seuraava hankinta?
- Näkökulma: onko tässä Liigan ensi kauden yllättävä tähtihankinta?
- LIVESEURANTA: Pitsiturnaus 2026 – finaali päättyi murskalukemiin!
- Nämä Liiga-ottelut näkyvät ilmaiseksi superkaudella – tältä näyttää MTV:n kiekkotiimi!
- Jokereihin huhuttu SHL-tähti teki ratkaisunsa – latasi rajun kommentin Liigasta
- Ässät julkisti karun loukkaantumisraportin – runkomiehet pitkään sivussa
- Leevi Selänne löysi uuden seuran!
- Tässä Kärppien uusittu kapteenisto – tähtihyökkääjälle C rintaan!
- Pohjois-Amerikasta tipahti herkullinen spekulaatio Patrik Laineesta