NHL-legenda Dale Hawerchuk on kuollut – Teemu Selänne muistaa ystäväänsä: ”Maailma ei ole sama paikka”
NHL-legenda Dale Hawerchuk on menehtynyt 57 vuoden iässä. Hän oli taistellut jo pidemmän aikaa syöpää vastaan. Asiasta kertoi Twitterissä poika Eric Hawerchuk.
– Pitkän ja uskomattoman rohkean syövän kanssa taistelun päätteeksi isämme on menehtynyt. Perheemme on niin ylpeä hänestä ja tavasta, jolla hän taisteli, Eric kirjoittaa.
Hawerchuk pelasi NHL:ssä 16 kautta ja 1188 ottelua. Niissä kiekkolegenda tykitti tehot 518+891=1409. Urallaan hän edusti Winnipeg Jetsiä, Buffalo Sabresia, St. Louis Bluesia ja Philadelphia Flyersia.
Teemu Selänne aloitti NHL:ssä vasta sen jälkeen, kun Hawerchuk oli ehtinyt siirtyä pois Winnipegistä. Silti suomalainen ystävystyi kanadalaistähden kanssa pelivuosien aikana. Selänne muisti koskettavasti entistä pelikaveriaan Twitterissä.
– Niin surullista. Hän oli uskomaton ihminen. Olen kiitollinen, että Ducky oli ystäväni ja sain mahdollisuuden puhua hänen kanssaan eilen ja sanoa hyvästit. Maailma ei ole sama paikka ilman häntä. Eric, sinulla on syytä olla ylpeä isästäsi. Ajatuksia ja rukoksia koko perheellesi. Lepää rauhassa Dale, Selänne kirjoittaa.
So sad
what a incredible human being
I’m thankful that Ducky was my friend and I had a chance to talked with him yesterday and say goodbye
this world is not same place without him,Eric you can be so proud of your dad
Thoughts love and prayers for all your family
RIP DALE
After an incredibly brave and difficult battle with cancer, our dad has passed away. My family is so proud of him and the way he fought. #HawerchukStrong
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Vaasan Sport: pitkäaikaisen ulkomaalaisvahvistuksen sopimus purettu!
- Tässä Leijonien ketjut – tähtihyökkääjälle kävi kova kohtalo!
- Emil Pieniniemi: yllätyskäänne!
- Treidi epäonnistui pahasti – NHL-seura pisti floppihankinnan pihalle!
- Lähde: Nämä viisi NHL-seuraa yrittivät napata Quinn Hughesin itselleen
- Lukko antoi Ässille ruman löylytyksen – heitti vielä lisää löylyä somessa
- IL: HIFK naarasi pakkivahvistuksen toisesta Liiga-seurasta!
- Leijonien EHT-urakka jatkuu – tässä kentälliset Ruotsi-otteluun
- Tältä näyttää Nuorten Leijonien MM-leiriryhmä – tähtihyökkääjä ei ole mukana
- NHL:stä surkeita uutisia – tähtipuolustaja pitkään sivussa
- Yle: Jan-Mikael Järvinen lähtee Ässistä – siirtyy toiseen Liiga-seuraan!
- Yllätyspäätös: Entinen Liiga-tähti lopettaa uransa 28-vuotiaana!
- Jokerit rysäytti uuden hankinnan: Haaviin HIFK:n jättänyt puolustajajärkäle
- Toimittaja: TPS-flopin sopimus revitty – tässä uusi seura?
- HS: Liigan pistehirmu siirtyy Jokereihin!
- TPS iski tiskiin uuden pelaajahankinnan!
- Neuvottelut käynnissä – SHL:n viime kauden ykkösnimi matkalla Liigaan?
- Leijonat: yllätysnimi mukaan!
- IL: Nuorten Leijonien suurin tähti jää pois MM-kisoista?
- Urheilucast: Jokerit valmistelee nimekästä hankintaa – HIFK:n ex-tähtipelaaja kiikarissa
