Colorado Avalanchen Nathan MacKinnon pisti historiankirjoja uuteen uskoon NHL:ssä viime yönä yllettyään taas pisteille pudotuspeliottelussa. Kanadalainen saalisti Dallas Starsia vastaan playoffien kolmannen vaiheen kolmannessa pelissä tehot 0+2=2. Kun kanadalaissentterin pisteputki on jatkunut läpi pudotuspelien, ja se käsittää nyt jo 11 ottelua, menivät sekä Coloradon että NHL:n historiat uusiksi. Putki on Avsin ja sitä edeltäneen Quebec Nordiquesin seurahistorian pisin pudotuspeleissä. Maailmanmestari on lisäksi 11:s pelaaja NHL:ssä, joka on pystynyt pudotuspeleissä vähintään 11:n pelin pisteputkeen.

NHL Public Relations

@NHLPR
Nathan MacKinnon set an @Avalanche / Nordiques franchise record for longest point streak in a playoff year (11 GP). He also became the 11th player in NHL history to begin a postseason with a point in 11 or more consecutive games.

#NHLStats: media.nhl.com/public/news/14… #StanleyCup
Coloradon ykkösketjun johtaja syötti Suomen aikaa varhain torstaiaamuna pelatussa ottelussa joukkueensa 1-3-johtomaalin ja 4-4-tasoituksen. Avs voitti Dallasin 6-4 ja kavensi paras seitsemästä -systeemillä pelattavan ottelusarjan voitot 1-2:een. LUE MYÖS: Mikko Rantasen kyky sai asiantuntijan kehut – moni ei kykene vastaavaan? “Lista on todella lyhyt”

LUE MYÖS: