Maanantaimieli: Jonne Virtanen sai Pitsiturnauksen tappelusta rapaa niskaan – vaikka pelaaja teki mähinällä vain palveluksen toiselle osapuolelle

Sportin Jonne Virtasen ja Ässien Juuso Wallin välillä viime perjantain Pitsiturnauksessa nähty tappelu sai taas kukkahattutädit huutelemaan vieraisiin pöytiin, vaikka ensiksi mainittu teki nyrkkihipoilla vain ja ainoastaan palveluksen Wallille ja Ässille.
Ässät tiedotti heinäkuun lopulla, että isokokoinen pakki Walli liittyy patapaitojen vahvuuteen 1+1-mallisella sopimuksella, johon sisältyy koeaika lokakuun loppuun. Tamperelaislähtöisen pakin suurimmat vahvuudet eivät todennäköisesti ole hyökkäyspäässä, vaikka esimerkiksi viime kaudella hän tehoilikin Mestiksen SaPKossa 48 pelissä peräti tehot 11+13=24.
– Treenipeleissä tappeleminen menee kyllä korkealle junttimaisinta mitä tiedän -osastolle.
– Naurettavaa… Aikuiset miehet, mutta kun kuuluu lajin koodistoon.
– Hölmöä. Erittäin hölmöä.
Siinä Twitteristä poimittuja älyvapaita kommentteja, jotka saivat allekirjoittaneen otsalle hikikarpalot napsusta.
Walli on lähes kaksimetrinen ja reilut satakiloinen järkäle. On sanomattakin selvää, että tällaista pelaajaa voi ja tarvittaessa pitää käyttää poliisina, omien puolustajana. Liigassa ennestään vajaat sata ottelua pelannut Walli pääsi heti näyttämään kyntensä, tai pikemminkin nyrkkinsä – eli luultavasti yhden ensi kauden vahvuuden – kun Virtanen antoi pojalle saumat.
Pikkuisen isokokoisemman Sport-hyökkääjän ja 24-vuotiaan Wallin mähinä näytti hyvinkin tasaiselta, jonka takia mieleen tuli entisestään se, että oliko Virtanen valsseissa mäiskimisen ja retuuttamisen vai sittenkin Wallille vain palveluksen antamisen takia. Virtanen on itsekin saanut aikanaan saumansa kovan pelin suhteen ja murtautunut sen ansiosta Liigaan kelpopelaajaksi.
Todennäköisesti Virtanen ajatteli kahdeksan vuotta nuoremman Wallin uraa. Kaikella kunnioituksella Pitsiturnausta kohtaan, mutta se on yksi alkukauden paikoista, joissa nimenomaan koejaksoilla olevat tai muuten tiukasti pelipaikoista vääntävät soturit pääsevät näyttämään vahvuuksiaan.
Tappelusta herneen vetäneiden kannattaisi pohtia tapausta myös siitä näkökulmasta, että ilman poliisipelaajia kiekossa läikkyisi rajusti. Toki yliampuvia taklauksia tai muita älyttömyyksiä on nähty aina silloin tällöin, mutta toisaalta Wallin tai Virtasen kaltaiset omien puolustajat vähentävät niitä taatusti – ja parhaimmillaan tällaiset pelaajat saavat sikailut tyystin pois.
Maanantaimieli on satunnaisin maanantaisin ilmestyvä Miska Miettisen mielipidekirjoitusten juttusarja puhuttavista aiheista.
VEDONLYÖJÄ.COM
LYÖ VETOA AMMATTILAISTEN VIHJEILLÄ
- Saat ensimmäisen vihjeen ilmaiseksi koodilla “VALIOLIIGACOM“.
- Tilillesi lisätään ilmainen vihje.
- Voit ostaa lisää krediittejä koska tahansa!
- Nyt puhuu Joel Armia – paljastaa Ylelle: Tämän takia vaihtoi seuraa NHL:ssä
- Liiga-seura vahvisti rivejään – haaviin hyökkääjä Pohjois-Amerikasta
- Asiantuntijat listasivat NHL:n 20 parasta sentteriä – mukana kolme suomalaista
- Carolina-hyökkääjän ura päättyi 33-vuotiaana – sai nyt uuden pestin NHL:stä
- NHL:ään varattu Pelicans-lupaus suuntaa rapakon taakse
- Lähde: NHL jää taakse – kaksinkertainen Stanley Cup -mestari löysi uuden seuran
- Colorado Avalanche vahvistuu lähes 400 NHL-ottelun tehomiehellä
- IS: Mikko Rantasta uhkaa sakkorangaistus – jätti menemättä asepalvelukseen
- Ässien liikevaihto ennätyslukemissa – tulokseen merkittävä parannus
- KalPan sairastuvalla peräti kahdeksan pelaajaa – yksi hyökkääjä sivussa useita kuukausia
- Ilvekseltä karu tiedote
- Aitio: Jokerit valmistelee isoa liikettä kulisseissa!
- Jokerit-tähti: seura vaihtuu!
- Aitio: Olli Jokinen tienaa HIFK:ssa ”posketonta” jättipalkkaa – ”Järjettömiä summia”
- Pelicansin tähtihyökkääjä vaihtaa seuraa Liigassa! MTV Urheilu: Tässä uusi osoite
- Nähdäänkö Jani Hakanpää pian Kärpissä? Kultaleijonalta suora vastaus IL:lle
- Huima arvio: Tässä NHL:n 2000-luvun tähdistöketju!
- HIFK:ssa ja Kärpissä kiekkoillut puolustaja: uusi seura
- Lähde: Rikard Grönborg vahvasti ehdolla uuteen päävalmentajapestiin
- IL: Tällaista jättipalkkaa Liigan kärkimies nettoaa!