Leijonien MM-kultapuolustaja löysi uuden seuran – ura jatkuu Sveitsissä

© Kuva: Getty Images

Suomen MM-kultaa viime vuonna Slovakiassa voittaneeseen maajoukkueeseen kuulunut puolustaja Petteri Lindbohm jatkaa uraansa Sveitsin NLA-sarjassa.

26-vuotias St. Louis Bluesin varaus on solminut vuoden sopimuksen EHC Biel-Biennen kanssa. Puolustaja kiekkoili viime kaudella samassa sarjassa pelaavan Lausanne HC:n riveissä tehtaillen 50 peliin tehot 8+15=23.

– Petteri on dynaaminen kahdensuunnan puolustaja, joka tuo fyysisyyttä omalle puolustusalueelle sekä tukee hyökkäyksiä neljäntenä miehenä. Petteri tulee olemaan tärkeä osa puolustustamme, Biel-Bienne-pomo Martin Steinegger kommentoi seuran tiedotteessa.

Raamikas puolustaja on pelannut urallaan 40 NHL-ottelua tehoin 2+1=3. Viimeksi Lindbohm nähtiin taalajäillä kaudella 2016-17.