Miten käy? Kokenut luotsi epäilee KHL:ään siirtyneiden kultaleijonien kykyjä – ”Kaikki eurooppalaiset eivät pärjää”

KHL-jättiseura Metallurg Magnitogorsk hankki tulevalle kaudelle peräti kolme Leijonien kevään 2019 maailmanmestaria.
Hyökkääjät Harri Pesonen ja Juho Lammikko (arkistokuvassa), sekä maalivahti Jussi Olkinuora edustavat jatkossa kaivoskaupungin seuraa.
Kokenut venäläisvalmentaja Fjodor Kanareikin otti syyniinsä Pesosen ja Lammikon ja vaikuttaa suhtautuvan pienellä varauksella kaksikon onnistumismahdollisuuksiin itäliigassa.
– Molemmat pelasivat erinomaisesti MM-kisoissa vuosi sitten, mutta niin pelasi koko Suomen joukkue. Sopeutuvatko nämä kaverit Metallurgin pelisysteemiin? He ovat selvästi tasokkaita pelaajia, mutta eivät ole koskaan kiekkoilleet KHL:ssä. Kaikki eurooppalaiset eivät pärjää täällä, varsinkaan jos he eivät tule NHL:stä, Kanareikin toteaa Izvestija-lehdelle ja jatkaa:
– Sveitsin ja Suomen sarjoissa kiekkotaso on vielä Venäjää alempi, ja kumpikaan (Pesonen+Lammikko) ei lyönyt läpi NHL:ssä.
Viime kaudet Sveitsin pääsarja NLA:ssa kiekkoillut Pesonen yritti NHL-läpimurtoaan kahden kauden ajan 2012-14, mutta sai tuona aikana tililleen vain neljä taalaliigaottelua New Jersey Devilsissä ilman tehopistemerkintöjä.
Lammikko puolestaan pelasi kaudella 2018-19 Florida Panthersin riveissä pienessä roolissa 40 ottelua tehoin 0+6 palaten päättyneelle kaudelle Liigaan ja Kärppiin takoen 57 ottelussa huipputehot 22+29=51.
Kanareikin on valmentanut KHL:ssä neljää eri joukkuetta, viimeksi Avangard Omskia kaudella 2016-17. Metallurgia hän on luotsannut kaudella 2011-12.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- NHL:stä kajahti isoja uutisia – päävalmentajapotkut!
- Liigasta tuttu suomalaispuolustaja löysi uuden joukkueen – ura jatkuu Ruotsissa
- NHL-supertalenttia houkutellaan takaisin KHL:ään
- MM-kisat 2026
- Liiga-seura kiinnitti maajoukkuemiehen – ”Erittäin hyvin luisteleva puolustaja”
- Kauppaako Dallas voimahyökkääjänsä? Syynä Mikko Rantanen
- Sean Monahan voitti Bill Masterton Trophyn – palkinnon ojensi Johnny Gaudreaun leski
- Joona Ikosesta tipahti iso Liiga-huhu – ensi kauden joukkue selvisi nyt!
- Eemil Viro palaa Eurooppaan – tässä uusi osoite
- NHL-seura valitsi eurooppalaisen päävalmentajan!
- Urheilucast: Henrik Haapala palaa Liigaan – seura selvisi!
- Nyt kuohuu – Dallas Starsissa kohupäätös vireillä!
- Tapparalta yllättävä pelaajakaappaus
- Ilveksestä tuttu hyökkääjä lopettaa pelaajauransa – ryhtyy valmentajaksi
- Ruotsissa kerätään rahaa suomalaisvahvistusta varten: ”Tarvitsemme panostasi”
- Urheilucast: Robert Leino ei palaakaan Liigaan – Kärpät löysi korvaajaksi Leijonat-hyökkääjän
- Joona Ikosesta tipahti iso Liiga-huhu – ensi kauden joukkue selvisi nyt!
- Lauri Pajuniemi palaa tuttuun seuraan – solmi pitkän sopimuksen
- Urheilucast: Janne Juvonen siirtyy Liigaan
- Suomalaishyökkääjä jättää Pohjois-Amerikan – siirtyy Liigaan!