Detroit heittämässä kolme konkaria pihalle – löytyykö NHL:stä vielä kiinnostusta?

Detroit Red Wings on uudistamassa joukkuettaan kovalla kädellä ensi kaudeksi. Detroit Free Pressin toimittaja Helene St. Jamesin mukaan joukkue ei ole tarjoamassa jatkosopimuksia Jimmy Howardille, Trevor Daleylle tai Jonathan Ericssonille.
Erityisesti Howardin ja Ericssonin potkiminen on iso asia, sillä kumpikin on edustanut Detroitia koko NHL-uransa ajan. Parhaat päivät ovat kummallakin jo kaukana takanaan.
Howard torjui viime kaudella 27 ottelussa. Hänen torjuntaprosenttinsa oli vaatimaton 88,2, mutta joukkue hänen ympärilläänkään ei antanut tukea.
Ericsson puolestaan heitettiin siirtolistalle jo kesken kauden, mutta kukaan ei huolinut häntä. Ruotsalaiskonkari pelasi 18 NHL-ottelua kiikaritehoilla.
Viime vuosina loukkaantumisista kärsinyt Daley pelasi niin ikään vain 43 ottelua. Nopeana luistelijana tunnettu kanadalainen keräsi runkosarjassa vain seitsemän syöttöpistettä.
Kolmikosta Ericssonin odotetaan päättävän uransa tähän kauteen. Daleyllä ja Howardilla voi puolestaan olla vielä annettavaa NHL-tasolla, mutta kumpikin joutuisi tyytymään isoihin palkkaleikkauksiin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov