Suomalaisjoukkue teki ilmaveivillä kohauttaneen pelaajan kanssa sopimuksen – kommentoi melkoisen huvittavasti: “Viime kausi meni niin päin p*rsettä”

Mestis-joukkue Hokki tiedottaa nettisivuillaan, että puolustaja Risto Mattila jatkaa joukkueen takalinjoilla jatkosopimuksella. Uutena miehenä joukkueeseen liittyy laitahyökkääjä Ville-Valtteri Mustonen.
Helmikuussa 2019 Suomi-sarjassa Hokin paidassa ilmaveivannut Mattila antaa aiheesta melkoisen huvittavia kommentteja – tai ainkin poikkeuksellisia sellaisia.
– Ihanaa! Mahtavaa, että saan jatkaa Kajaanissa, pelaaja heittää ensiksi.
Hokin paluukausi Mestikseen meni mönkään joukkueen jäädessä runkosarjan viimeiseksi peräti 16 pinnaa toiseksi viimeistä sijaa perässä.
– Viime kausi meni niin päin p*rsettä ja siitä jäi kova motivaatio, ettei tule enää toista samanlaista kautta.
Pelinumerostakin Mattila innostuu kertomaan.
Mattila vaihtaa tulevalle kaudelle pelinumeroaan. Uusi numero on 55.
– Sain mahdollisuuden vaihtaa numeroa ja olen aina halunnut pelata numerolla 55, mutta aiemmin sen valitseminen ei ole ollut mahdollista. Se on isäni syntymävuosi ja muutenkin hyvä numero.
Päättyneellä kaudella Mattila toimi Hokin kapteenina ja hän teki 46 ottelussa tehot 9+19=28. Mustonen saapuu Kajaanin K-Vantaasta, jossa hän sivalsi 49 koitoksessa tehot 4+13=17.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Laineen loukkaantumisesta uutta tietoa
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov