Pelicansilta kovia hankintoja: MM-kisavahti ja taitava hyökkääjä liittyvät ryhmään – toisella pelaajalla takanaan pahoja ongelmia

Pelicans vahvistaa joukkuettaan hyökkääjä Rudolf Cervenyllä ja maalivahti Patrik Bartosakilla.
Lahtelaisseura kertoo tulevan kauden kattavan sopimuksen tehneen tshekkiläiskaksikon liittyvän joukkueen vahvuuteen loppukesästä.
30-vuotias Cerveny kiekkoili päättyneellä kaudella kotimaansa pääsarjassa edustaen HK Hradec Kralovea ja HC Kometo Brnoa. 36 ottelussa hän summasi tehot 6+11=17.
Pääosan urastaan Tshekissä pelannut Cerveny on piipahtanut urallaan myös KHL:ssä, sekä SHL:ssä. Kokemusta löytyy myös maajoukkueesta.
– Cerveny on monipuolinen, isokokoinen, hyvin liikkuva ja erittäin taitava hyökkäyssuunnan pelaaja. Mies on osoittanut pystyvänsä kansainväliselläkin tasolla tekemään tehoja ja on meille ennen kaikkea hyökkäystehojen kannalta erittäin tärkeä palanen ensi kaudella, Pelicansin päävalmentaja Tommi Niemelä toteaa tiedotteessa.
27-vuotias Bartosak edusti päättyneellä kaudella aluksi Tshekin pääsarjajoukkue HC Ocelari Trineciä ja loppukaudesta Ruotsin Allsvenskanin MODO:ta.
Viime vuoden MM-kisoissa Tshekin ykkösveskarina torjuneen Bartosakin sesonki oli haastava, sillä hän joutui pitämään kesken kauden taukoa tositoimista mielenterveysongelmien vuoksi. Hokej.cz-sivuston mukaan Bartosak kärsi myös alkoholiongelmasta. (lue uutinen täältä)
Nyt ongelmat vaikuttavat olevan ilmeisesti jo ohi.
– Bartosak on kansainvälisen tason huippumaalivahti, joka on huippuhankinta kotimaiseen Liigaan. Erittäin hyvä ja tasainen maalivahti, kenestä uskon meidän saavan todella vahvan selkärangan ensi kaudella, Niemelä kuvailee.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- KalPa oli tyly vieras Lappeenrannassa! SaiPa selkä seinää vasten
- NHL-pelaajat ovat puhuneet: tässä on kolme sarjan parasta kiekkoilijaa
- NHL-ykkösvaraus solmi pitkän jatkosopimuksen – ”Käänteentekevä pelaaja”
- Kohuhyökkääjä lähtee – HIFK näytti ovea kahdelle pelaajalle
- Yllätyskäänne – NHL-maalitykki ei lähdekään MM-kisoihin!
- Yllätysuutinen: KalPalle hirmuvahvistus!
- Patrik Laineesta yllätystieto!
- Urheilucast: Lukas Jasek palaa Liigaan – tässä uusi seura
- SaiPalle järisyttävä takaisku – tähtipuolustaja pelikieltoon
- Tulikuuma Sebastian Aho tulitti Carolinan jatkoon – teki historiallisen tempun
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov