Ex-Kärpät-hyökkääjä vaihtoi pelinumeroa – taustalla koskettava tarina: ”Toimii minulle myös muistutuksena…”
Kuva: Juha Tamminen
Viiden Kärpissä vietetyn vuoden jälkeen KalPaan siirtynyt hyökkääjä Miska Humaloja odottaa jo innolla tulevaa.
- Tosi hyvä fiilis, aika odottavainen olo ollut kauden päättymisestä lähtien. Harjoittelun makuunkin ollaan jo tovi sitten päästy ja hyvä meno on ollut etänäkin. Kohta pääsee joukkuekavereihin tutustumaan ihan kasvotustenkin, Humaloja toteaa kuopiolaisjoukkueen nettisivulla.
Poikkeukselliset olot eivät ole haitanneet duunarikeskushyökkääjän tekemistä, pikemminkin päinvastoin.
– Onhan tässä ollut totuttelemista erilaiseen harjoitteluun kaikilla, mutta tuntuu ainakin omalta kohdalta siltä, että olen saanut harjoiteltua jopa paremmin kun aikaa on ollut entistä enemmän, Humaltoja kertoo.
Humaloja muuttaa Savon sydämeen ensi viikolla, kesäkuussa alkavia joukkueharjoituksia varten.
– Kuopio on jo osittain tuttu paikka meikäläiselle. Täällä asuu jo ennestään muutamia kavereita ja nuorempana Kuopiossa tuli käytyä Pyhäjärveltä käsin, kun välimatka ei ole kovin pitkä. Kesällä ehtii tutustua kaupunkiin vielä paremmin, Pyhäjärveltä kotoisin oleva sentteri kertoo.
Tulevalla kaudella myös Humalojan pelinumero vaihtuu. Kärpissä numeroa 27 kantanut kova työmyyrä esiintyy KalPa-faneille numerolla 31. Numeroa ei ole valittu sattumanvaraisesti, vaan taustalla on koskettava kunnianosoitus tärkeälle ihmiselle.
– Yksi läheinen ihminen käy tällä hetkellä elämässään aika kovia taisteluita. Hänen lempinumeronsa on 13 ja sen ollessa varattuna, käännettiin tuo numero toisinpäin. Tuo numero selässä toimii minulle myös muistutuksena siitä, että muistaa nauttia jokaisesta päivästä, Humaloja korostaa.
LUE MYÖS:
- Näkökulma: Joko narreilla on aihetta hymyyn?
- Tappara jysäytti jättimäisen sopimusuutisen!
- Liigalta rajuja muutoksia: ”Pahoittelemme seuroille ja kannattajille tästä syntyvää harmia”
- HIFK:lle paha takaisku – SHL:n parhaana palkittu pitkään sivussa
- Yllättävä NHL-seura Patrik Laineen perässä? Antti Mäkinen: ”Nyt odotellaan”
- Aleksander Barkov loukkaantui vaarallisen näköisesti – nyt puhuu päävalmentaja
- Tähtimaalivahti teki historiaa NHL:ssä – iski maalin
- Ei voi olla totta: Aleksander Barkov loukkaantui taas – nyt tipahti karu ennuste
- Historiallinen sopimus – 14 NHL-ottelun pakki rustasi jättidiilin
- Jesse Puljujärvi lätkäistiin pelikieltoon – tuleeko vielä lisää?
- Urheilucast: Tomek Valtonen tienaa Jokerit-potkuistaan jättisumman
- Urheilucast: Oula Palve palaa Liigaan – uusi seura on melkoinen yllätys
- Atleetti: Pekka Jormakka palaa Suomeen!
- Juuso Hahl teki Jokereissa täysremontin – Tomek Valtosen päätös kumottiin heti
- Urheilucast: Raimo Helmisen SaiPa tarkkailee sensaatiokauden pistetykkiä – ”Kun Harri Aho jotain päättää…”
- IL: Olli Jokisen HIFK:lle uusi sentteri – jo ensi viikolla!
- Näkökulma: Jokerit-leiristä kuuluu käsittämätöntä puhetta
- Olli Palola: uusi joukkue Liigasta!
- Uusi käänne Jokerien maalilla – sopimus julki!
- Urheilucast: Jokereissa tapahtui kulissien takana