Uusi Jokerit-luotsi paljastaa: hyppy Helsinkiin vaati suuren uhrauksen – ”Kyllä me pärjätään, jos halutaan”
Kuva: Juha Tamminen
Päättyneellä kaudella Sportin päävalmentajan paikalta lähtöpassit saanut ja loppukaudesta Mestiksen Hermestä luotsannut Ari-Pekka Pajuluoma työskentelee ainakin seuraavat kaksi kautta Jokereiden valmennustiimissä.
43-vuotiaalla Pajuluomalla on edessään suuri muutos, sillä hän on viettänyt valtaosan elämästään ennen tuoretta pestiään Pohjanmaalla.
– Tiedossa on ollut, että ennen pitkää tässä työssä tulee tilanne, jossa tutusta ja turvallisesta on hypättävä uuteen ympäristöön ja katsottava, miten siivet kantavat. Nyt se tuli tähän saumaan, mutta ihan luottavaisin mielin lähden ja tietyllä tapaa tässä on myös itsellä näyttö päällä, että mikä on miehiään, Pajuluoma toteaa Jokereiden Soundcloud-tilillä julkaistussa haastattelussa ja jatkaa:
– Olen tosi kiitollinen tästä mahdollisuudesta ja tietyllä tapaa onnekaskin, että saan jatkaa työskentelyä jääkiekon parissa huippuorganisaatiossa hienossa sarjassa huippupelaajien ja -tiimin kanssa.
Uusi haaste vaatii perheelliseltä mieheltä myös uhrauksia. Pajuluoma kertoo vaimon ja alakouluikäisen pojan jäävän ainakin aluksi Vaasaan.
– Tämä oli koko perheen päätös. Sitä pohdittiin kun asiat varmistuivat, että mikä meille on parasta, Pajuluoma kertoo.
Ratkaisun taustalla on tuoreen Jokerit-luotsin mukaan seikka, ettei perheellä ole Helsingissä juurikaan kontakteja, joten päätös pysymisestä tutussa ja turvallisessa paikassa syntyi nopeasti.
– Kyllä me pärjätään, jos halutaan, Pajuluoma toteaa tulevasta tilanteesta.
Jokereiden päävalmentajana jatkaa tulevallakin kaudella Lauri Marjamäki ja Pajuluoman ohella uutena apuvalmentajana helsinkiläisryhmässä aloittaa Pekka Kangasalusta.
LUE MYÖS: Jokereiden uusi valmentaja paljastaa: Näin päätös pestistä syntyi – ”Etuoikeutettu olo”
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Synkkä tieto julki – Vegasille karu takaisku NHL-finaaleissa
- MTV:n paljastus: Leevi Teissalalla oli Liiga-diili valmiina – kariutui karulla tavalla!
- Kohuhyökkääjä palaamassa NHL:ään – Lähde: Tässä tuleva seura
- Liigan parhaat palkittiin – KooKoo juhli, Tappara kahmi tähdistöpaikkoja
- Stanley Cup -mestari iski siirtomarkkinoilla – nappasi suomalaispuolustajan
- Liigassa loistanut maajoukkuetähti: uusi seura
- Kova kaappaus: Leijonien kultavahti palaa Liigaan!
- Antero Mertarannalta yllättävä aluevaltaus – hyppää kehään Tallinnassa
- Doug Shedden: uusi päävalmentajapesti – suomalaislegenda mukaan valmennustiimiin
- Jarmo Kekäläinen NHL-tähtisentterin perässä – Antti Mäkinen: ”Mä tiedän”
- Urheilucast: Eemeli Suomi palaa Liigaan? Nyt tipahti melkoinen siirtohuhu
- Nyt se on julki – tässä Leijonien lohko MM-kisoihin 2027!
- Kärppien uusi pelaajahankinta lipsahti julki – somevideo ei jätä mitään arvailujen varaan
- Urheilucast: Lukas Haudum tienaa valtavaa palkkaa TPS:ssä, luvut julki – ”Ennenkuulumatonta”
- Kova kaappaus: Leijonien kultavahti palaa Liigaan!
- Carl Klingberg: uusi Liiga-seura!
- Jarmo Kekäläinen NHL-tähtisentterin perässä – Antti Mäkinen: ”Mä tiedän”
- IS: Jesse Puljujärven MM-mitalin varastanutta henkilöä odottaa karu yllätys
- KalPan mestarijoukkueen sankari: uusi seura selvillä!
- Entisen Liiga-vahdin KHL-sopimus purettu – tavoittelee NHL-paluuta