Sami Kapanen: ”Finaali oli huikea elämys”
Viasat ja Viaplay jatkavat Stanley Cupin klassikkofinaalien esittämistä kanavillaan. Torstaina on vuorossa kauden 2001-02 finaalisarja, jossa kohtasivat Detroit ja suuryllättäjä Carolina. Suomalaisväriä finaalissa edusti Carolinan ehdottomiin avainpelaajiin kuulunut Sami Kapanen.
– Se oli huikea elämys. Pääsi kokemaan finaalihuuman ja tavoittelemaan sitä, mitä oli nuoresta lähtien haaveillut ja minkä eteen oli tehnyt nuoresta lähtien töitä, Kapanen sanoo.
– Itse pudotuspeleistä minulle jäi vähän ristiriitainen tunne. Oma peli tukehtui siinä. Peli ei lähtenyt meidän ketjullamme koskaan ihan täysin kulkemaan.
Kapanen oli pelannut loistavan kauden ja noussut joukkueen kiistattomiin tähtiin. Vaikka Kapasen oman näkemyksen mukaan pudotuspeleissä jäi petrattavaa hänelle itselleen, Carolina yllätti karismaattisen kapteeninsa, nykyään Carolinaa valmentavan, Rod Brind´Amourin johdolla. Finaalissa kokenut Detroit oli kuitenkin parempi otteluvoitoin 4-1.
– Aloitimme sarjan loistavasti. Voitimme Detroitissa, kun vanha herra Francis ratkaisi jatkoajalla. Kolmas ottelu meni triplajatkoajalle… Se peli ratkaisi koko sarjan, Kapanen arvioi.
– Igor Larionov ratkaisi vanhan pelimiehen kokemuksella. Siitä me ammensivat paljon ja menivät voittoon. Se maali oli sarjan taitekohta. Detroit marssi voittoon ja pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi valittiin Detroitin Nicklas Lidström.
– Hän oli eleetön ja mahtava pelaajaa. Fiksu, tottunut isoon kuormaan. Ei häntä saanut mitenkään väsytettyä, Kapanen kehuu ruotsalaislegendaa.Detroitin ja Carolinan välinen viiden ottelun finaalisarja näytetään kokonaisuudessaan torstain aikana Viasatin ja Viaplayn kanavilla.
LUE MYÖS:
- Ville Peltonen nostettiin Sveitsissä kyseenalaisen listan kärkeen
- Suomalaisesta NHL-lupauksesta kantautui ikävä tieto
- Chris Kreider: uusi joukkue NHL:stä!
- Sami Nikusta jysähti yllättävä siirtohuhu – salainen tapaaminen uuden seuran kanssa
- NHL:stä kajahti iso sopimusuutinen – tähtikapteenille rahakas jatkodiili
- KooKoo saa huippuvahvistuksen
- Suomalaistähti tekee odotetun paluun SHL:ssä – 225 päivän piina päättyy
- Liiga-viikon topit ja flopit: ovatko Jokerit ja HIFK putoamisvaarassa?
- Kiekkoseuralta lohduton ilmoitus: ”Valitettavasti taloudellista ratkaisua ei ole löytynyt”
- Detroit rikkoi viimein hiljaisuuden Dylan Larkinin suhteen – seuralta kova toimenpide
- THF: Jokerien haaviin tarjolla nimekäs pelaaja – todellinen yllätyskortti
- IS: Nyt tuli uusi tieto Patrik Bartosakista – tähtivahdilta yllättävä ulostulo
- Jokereilta pelaajavaihto – hyökkääjä sisään, toinen ulos
- Urheilucast: Jokereille riitti – nyt valmistellaan radikaalia ratkaisua
- Tapparalle valtava menetys
- Tomek Valtonen sai tarpeekseen – Jokereissa tapahtui iso muutos!
- Jesse Joensuu näki tarpeeksi – tyrmäsi Jokereiden tähtihankinnan MTV:llä: ”Ei todellakaan ole”
- Pekka Jormakka paljasti podcastissa: tässä uusi osoite!
- Kärpät jysäytti ison uutisen: ”Ei olisi ikinä uskonut”
- Liigan ulkomaalaisvahvistus: sopimus purettu!