LS: Lukon havittelema hyökkääjä päätyi toisen seuran riveihin – ”Elämme sellaisia aikoja”

© Kuva: Juha Tamminen

Lukolle näyttöjä antanut yhdysvaltalaishyökkääjä on päätynyt toisen seuran haaviin, uutisoi Länsi-Suomi.

Viime kesänä raumalaisseuran mukana harjoitellut Blake Christensen on päässyt sopimukseen AHL:ssä pelaavan Bakersfield Condorsin kanssa. Myös Lukko oli kiinnostunut hyökkääjästä, mutta tällä kertaa kävi näin. Tosin sopimuksen tarjoaminenkaan ei ollut yhdysvaltalaisen kohdalla täysin varmaa.

– Kuten sanottu, elämme Rauman Lukossa tällä hetkellä sellaisia aikoja, etten voi tehdä minkäänlaisia investointeja. Christensenille tuli tarjous, joka oli meillä tiedossa. Ymmärrän täysin, että näinä epävarmoina aikoina hän päätyi tarttumaan siihen, Lukon urheilujohtajan Kalle Sahlstedt kertoo Länsi-Suomelle.

Yhdysvaltalainen olisi ollut uusi tuttavuus Liiga-jäillä, sillä hän on pelannut koko uransa Pohjois-Amerikassa. Viime vuodet Christensen on pelannut yliopistoliigassa American International Collegen joukkueessa.