Kotimaan vapaiden markkinoiden yksi kovimmista pelaajista Lukkoon – sopimuksessa optio ulkomaille siirtymisestä
 
										Kuva: Juha Tamminen
					
		
		Lukko tiedotti kotisivuillaan, että se on tehnyt 1+1-vuotisen sopimuksen maajoukkuehyökkääjä Anrei Hakulisen kanssa. Keväällä loukkaantunut hyökkääjä siirtyy Raumalle Kouvolan KooKoosta.
– Olen seurannut Lukon toimintaa. Organisaationa sekä joukkueena ovat menossa oikeaan suuntaan. Tärkein syy miksi tulin tänne on, että nyt kun organisaatio on kehittynyt, niin Lukolla on joka vuosi mahdollisuus menestyä ja mennä keväällä pitkälle taistellen kirkkaimmasta mitalista, pelaaja sanoi.
Hakulinen, jonka kuntoutuminen on kuulemma aikataulussa, kertoi Lukon saavan hänestä lisää luisteluvoimaa. Lisäksi pelaaja tykkää pysyä kiekossa.
– Olen ihan hyväkin siinä ja sitä kautta pystyn luomaan itselleni ja ketjukavereilleni hyviä maalintekopaikkoja. Varmasti myös ylivoimaan pystyn tuomaan erilaisia variaatioita ja ratkaisuja.
Hakulisella on tie tähtiin auki, sillä pelaajana sopimuksen toisessa vuodessa on optio siirtymisestä ulkomaille.
– Selkeästi yksi kovimpia suomalaisia pelaajia, jotka oli tulevaan kauteen mahdollista kotimaan markkinoilta saada. Äärettömän tyytyväinen olen, että Anrei valitsi meidät, Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt ylisti.
Turkulaislähtöinen Hakulinen oli lähellä maailmanmestaruuden voittaneen leijonalauman MM-kisakonetta viime keväänä. Liigassa 30-vuotias pelaaja teki päättyneellä tynkäkaudella 47 ottelussa tehot 11+24=35 (+2).
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! -  - Palkinto sisältää: - otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
 
 
- Palkinto sisältää: 
 
-  
- Ässät: tärkeä jatkosopimus
- Jatkaako Raimo Helminen SaiPassa? MTV: Seurapomolta vihjaileva kommentti
- HIFK-kapteeni Ilari Melart: surkea uutinen!
- Sebastian Aholle surkea uutinen – tähtihyökkääjä loukkaantui: ”Ei näytä hyvältä”
- Missä ura jatkuu? TPS-puolustajan sopimus purettu
- Urheilucast: JYP yrittää napata toisen Liiga-seuran ykkössentteriä – omasta tähdestä kova kilpailu
- Leijonat-joukkueeseen muutos: kultaleijona sivuun loukkaantumisen vuoksi
- Tässä Sveitsin joukkue Suomen EHT-turnaukseen
- Tähtihyökkääjä myöhästyi harjoituksista – NHL-seura rankaisi katsomokomennuksella
- Niclas Westerholm löysi uuden seuran!
- Urheilucast: Janne Pesosesta jymypaljastus – sivuun GM:n paikalta!
- Atro Leppänen latasi ensimmäisen maalinsa Pohjois-Amerikassa!
- Näin Mestis-pomot kommentoivat Liigan murenemista: ”Kyllähän meitä muut sarjat kiinnostavat”
- Sportsnet: NY Rangers tarjosi Artemi Panarinille naurettavaa sopimusta NHL:ssä
- Maalitykki leikkauspöydälle – jättitehot AHL:ssä iskenyt suomalaistaituri korvaajaksi
- IL: Suomeen tulossa uusi huippusarja – Liiga tuhoutumassa!
- Kolminkertainen jäähykuningas: Mestis-sopimus – ”Vastustajat pelkäävät”
- HIFK iski tiskiin uuden hankinnan – Olli Jokinen hehkuttaa: ”luontainen maalintekijä”
- Näin kiekkofanit reagoivat uuteen suomalaiseen jääkiekkosarjaan: ”Hämmentävää, että joku Tapparan entinen Mooses…”
- The Athletic: Carolina hieroo NHL-supertähden sisältävää vaihtokauppaa!
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			